Wydaje się, że skoro kupujemy nowy kocioł, częs to jeszcze z dofinansowaniem, to wszystkie dokumenty jakich potrzebujemy teraz czy w przyszłości na pewno dostaniemy w komplecie. Oby tak było, jednak w przypadku urządzeń grzewczych mamy obowiązujące prawo krajowe i prawo lokalne. W kilku województwach „uchwały antysmogowe” zaostrzają wymagania w s tosunku do prawa krajowego. Dodatkowo, zapisy uchwał bywają zmieniane (przykład woj. wielkopolskiego czy małopolskiego). War to więc przed zakupem sprawdzić i ewentualnie domówić nieobliga toryjne dokumenty. Aby to ułatwić zachęcamy do sprawdzenia is totnych pozycji z „checklistą” stworzoną przez naszych ekspertów:

  1. Tabliczka znamionowa (zazwyczaj na kotle)
  2. Etykieta energetyczna (zazwyczaj na kotle)
  3. Oznaczenie CE (zazwyczaj na kotle) i deklaracja CE (przeważnie w instrukcji obsługi)
  4. Instrukcja obsługi lub tzw. DTR (dokumentacja techniczno-ruchowa) wraz z kartą/kartami gwarancyjnymi
  5. Dokumenty zgodnie z załącznikiem II pkt.2a Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dn. 28.04.2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stale:
    • informacje zawarte w tabeli 1, w tym parametry techniczne zmierzone i obliczone zgodnie z załącznikiem III i przedstawiające niektóre is totne dane wskazane w tabeli;
    • wszelkie szczególne środki ostrożności, które należy podjąć w przypadku montażu, instalacji lub konserwacji kotła na paliwo stałe;
    • instrukcje dotyczące właściwego sposobu eksploatacji kotła na paliwo stałe oraz wymogów jakościowych dotyczących paliwa zalecanego i dowolnego innego odpowiedniego paliwa.
  6. Karta produktu
  7. Sprawozdanie bądź raport z badań wydany przez akredy towane labora torium badawcze dla kotła c.o. (is totne, żeby zgadzała się zarówno nazwa kotła, jak i moc kotła)

Przykłady wybranych z powyższej listy pozycji wraz z omówieniem wymagań czy is totnych z punktu widzenia użytkownika parametrów znajdziecie Państwo w specjalnie przygo towanych prezentacjach:

  1. Tabliczka znamionowa i etykieta energetyczna – na co zwrócić uwagę 

  2. Sprawozdanie z badań, czyli jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie innych w swojej kotłowni

  3. Ekoprojek towa tabela 1 jako „checklista” dla kontrolujących kotłownie – is totne informacje dla kontrolowanego

 



Au tor: Katarzyna Matuszek
Zakład Ochrony Powietrza
kontakt: kmatuszek@itpe.pl