Węgiel aktywny składa się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej, która została przetworzona (aktywowana) w celu rozbudowy jej struktury, aby uzyskać dużą powierzchnię właściwą. Jego składnikiem jest też frakcja mineralna, która po spaleniu określana jest mianem popiołu. Pochodzi ona wprost z surowca wykorzystanego do wytworzenia węgla aktywnego i zwykle jest składnikiem niepożądanym. Określenie zawartości popiołu w węglach aktywnych jest bardzo istotnym elementem ich pełnej charakterystyki jakościowej.

W Laboratorium Chemii Analitycznej, posiadającym certyfikat akredytacji PCA Nr AB 081, zawartość popiołu oznaczana jest dwoma normami:

  1. PN-84 C-97555/08 : 1984 Oznaczanie zawartości popiołu.
  2. PN-EN 12902:2005 Produkty do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia. Nieorganiczne materiały nośne i filtracyjne. Metody badań.

Zgodnie z pierwszą normą próbkę węgla aktywnego należy rozdrobnić do ziarna poniżej 0,2mm, a następnie wysuszyć w temp. 105-110oC. Do wyprażonego w 815+/-15oC i zważonego naczyńka odważyć 2g próbki i umieścić w nieogrzanym piecu muflowym. Po osiągnięciu temp. 815+/-15oC pozostawić badaną próbkę w tej temp. przez 60 min. Po tym czasie próbkę wyjąć z pieca, ostudzić i zważyć. Przez kolejne 20min przeprowadzić prażenie kontrolne.

Druga metoda przeznaczona jest dla ISFM węglopochodnych (inorganic supporting and filtering materials), takich jak antracyt, węgiel aktywny sproszkowany i granulowany, materiał węglowy po pirolizie. Podobnie jak w pierwszej metodzie zawartość popiołu oznacza się poprzez wyprażenie próbki do stałej masy. Badaną próbkę suszy się w temp. 150oC. Do wyprażonego w 650+/-25oC naczyńka naważa się taką ilość wysuszonej próbki, aby spodziewana zawartość popiołu wynosiła około 0,1g. Następnie tygiel umieszcza się w piecu muflowym w temp. 650+/-25oC i pozostawia do uzyskania stałej masy. Na koniec próbkę należy ostudzić i zważyć.

Wyżej wymienione normy podają zarówno poziom powtarzalności jak i odtwarzalności dla otrzymanych wyników.

Zapraszamy do współpracy



Przygotowały: Joanna Hrabak, Agnieszka Danaj
Laboratorium Chemii Analitycznej