W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej rusza instalacja, gdzie po raz pierwszy w Polsce będzie prowadzony recykling odpadów betonowych.
Inwestycja w Dąbrowie Górniczej to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Zakład, znajdujący się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu, oferuje możliwości separacji i sortowania, które są niezbędne do pełnego, bez utraty jakości, recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów. Dzięki możliwości przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę, Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła recykling betonu na skalę przemysłową.
W ramach opatentowanego przez firmę procesu ReConcrete, odpady betonowe są rozdzielane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać nie tylko piasek i żwir, ale także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. Ten ostatni może być ponownie wykorzystany jako cenny surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec. Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać CO2. Dzięki temu procesowi, Heidelberg Materials docelowo zamierza trwale wiązać z tym materiałem dwutlenek węgla, który był wcześniej uwalniany podczas procesu produkcji cementu. W ramach pierwszego kroku, spółka buduje obecnie pilotażową instalację przemysłową w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała już dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku. Po uruchomieniu obu instalacji, zaczyn uzyskany w zakładzie w Dąbrowie Górniczej zostanie przetransportowany do instalacji w miejscowości Górażdze, gdzie będzie nasycany CO2 (karbonatyzacja) bezpośrednio z surowych gazów spalinowych. Powstały produkt będzie mógł zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. W ramach projektu będzie można zmineralizować około 150 kg CO2 na tonę zaczynu.
Opisany powyżej proces recyklingu betonu zawiera w sobie elementy gospodarki obiegu zamkniętego, która obok wychwytu CO2 i zagadnień emisyjnych jest obszarem ciągłej działalności Instytutu Technologii Paliw i Energii.
Zapraszamy do współpracy.
Przygotował: Radosław Lajnert
Zakład Ochrony Powietrza