W znowelizowanej Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) poruszono szereg zagadnień dotyczących sektora ogrzewnictwa indywidualnego, spośród których można wymienić:

  • Brak wsparcia dla kotłów na gaz ziemny i węgiel po 2025 roku:

Ust. 14, str. 3 „….. w krajowych planach renowacji budynków państwa członkowskie powinny wskazać swoje krajowe polityki i środki mające na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia. Państwa członkowskie powinny dążyć do stopniowego wycofywania indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, przy czym w pierwszej kolejności powinny one zaprzestać od 2025 r. udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem tych, które zostały wybrane do inwestycji przed 2025 r.”

 

  • Nowe standardy dla nowych budynków (budynki bezemisyjne):

Artykuł 7, ust. 1Państwa członkowskie zapewniają, aby nowe budynki były budynkami bezemisyjnymi:

  1. od dnia 1 stycznia 2028 r. – w przypadku nowych budynków będących własnością instytucji publicznych; oraz
  2. od dnia 1 stycznia 2030 r. – w przypadku wszystkich nowych budynków.”

Budynek bezemisyjny oznacza budynek wymagający zerowej lub bardzo małej ilości energii, niewytwarzający na miejscu emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

 

  • Dozwolone użytkowanie kotłów opalanych biomasą (po 2030 roku):

Ust. 22, str. 5Istnieją różne opcje pokrycia potrzeb energetycznych w budynku bezemisyjnym: wytwarzaną na miejscu lub w pobliżu energią ze źródeł odnawialnych, taką jak energia słoneczna termiczna, energia geotermalna, fotowoltaika, pompy ciepła, hydroenergia i biomasa, energia odnawialna dostarczana przez społeczności energetyczne działające w zakresie energii odnawialnej oraz efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze, a także energia z innych źródeł bezemisyjnych. Energię pochodzącą ze spalania paliw odnawialnych uznaje się za energię ze źródeł odnawialnych wytwarzaną na miejscu, jeżeli spalanie paliwa odnawialnego odbywa się na miejscu.”

 

  • Całkowite wycofanie się z wykorzystania paliw kopalnych do ogrzewania (2040 rok):

Załącznik II, str. 55 „…dekarbonizacja ogrzewania i chłodzenia, w tym poprzez systemy ciepłownicze i chłodnicze, oraz stopniowe wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia w celu całkowitego wycofania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi najpóźniej do 2040 r.”

 

  • Wszystkie budynki bezemisyjne do 2050 roku:

Artykuł 3, ust. 1 „Każde państwo członkowskie ustanawia krajowy plan renowacji budynków służący zapewnieniu renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, aby zapewnić do 2050 r. wysoką efektywność energetyczną i dekarbonizację zasobów budowlanych celem przekształcenia istniejących budynków w budynki bezemisyjne.”


Zakład Ochrony Powietrza działa w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego przeprowadzając m.in. kompleksowe badania energetyczno-emisyjne kotłów, ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe i biokominków oraz prowadzi ocenę jakości paliw stałych dedykowanych dla ogrzewnictwa indywidualnego.



Przygotował: Piotr Hrycko
Zakład Ochrony Powietrza