Jak pisze The World Economic Forum, odbudowanie zniszczonego przemysłu stalowego Ukrainy, która przed wojną produkowała 22 mln ton stali rocznie, to wielka okazja na odtworzenie go w technologiach o niskiej emisji.

Mapa drogowa odbudowy sektora stalowego Ukrainy musi być zgodna ze ścieżką dekarbonizacji Unii Europejskiej, która ma cechować się emisją bliską zerowej do 2050 r. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zakładamy przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Ukraińscy producenci stali podlegać więc będą celowi dyrektywy Green Deal.

Zastąpienie węgla jako głównego źródła energii i materiału redukcyjnego w wielkich piecach energią odnawialną może radykalnie przesunąć środek ciężkości ukraińskiego przemysłu stalowego z regionów wschodnich na zachodnie i południowe, i równocześnie przyspieszyć wzrost gospodarczy Ukrainy. Proponowane nowe „zielone” piece będą mogły się znajdować w pobliżu transgranicznych przejść kolejowych i południowych portów Morza Czarnego oraz optymalnych lokalizacji dla pozyskiwania energii ze słońca i wiatru.

Ogromnie zniszczone aktywa żelaza i stali Ukrainy stanowią wyraźną okazję do ich odbudowania, ale w niezależności od paliw kopalnych. Ukraina jest dobrze przygotowana, aby w przyszłości dostarczać na europejskie rynki „zieloną stal”.

Więcej na: https://www.weforum.org/agenda/2024/07/green-steel-vital-role-ukraine-post-war-recovery/



Przygotował: Bartosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych