Zapewnienie dostępu Unii Europejskiej do surowców, które wpływają na bezpieczeństwie zarówno energetyczne jak i przemysłowe krajów członkowskich, pozostaje niezwykle istotnym zagadnieniem. Negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich UE zawarli porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE, a wczoraj (07.11.2023) Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego je poparła.

Jak powiedział prof. J. Buzek „Posłowie i posłanki komisji ITRE zdecydowanie poparli przepisy wynegocjowane z państwami członkowskimi w ramach Europejskiego Aktu ws. Surowców Krytycznych. To kolejny krok w stronę przerwania pętli importowego uzależnienia Unii Europejskiej od monopolistów. Wygranymi Aktu są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi ? upominałem się o te surowce w konkretnych poprawkach. Nasi producenci będą teraz mogli korzystać z szybszych ścieżek przy wydawaniu pozwoleń, łatwiej będzie im również pozyskiwać środki na finansowanie nowych inwestycji tworzących miejsca pracy”.

Największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., a w niedługim czasie może ona zostać jedynym jego producentem.

Podstawowe fakty o EUROPEAN CRITICAL RAW MATERIALS ACT 


Zakład Technologii Koksowniczych ITPE wspiera aktywnie działania w kierunku efektywnego wykorzystywania węgla koksowego do produkcji koksu, jak i wspomaga technologicznie wszystkie polskie koksownie.



Przygotował: Bartosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych

Źródła:
https://www.wnp.pl/gornictwo/sukces-polskiego-wegla-koksowego-w-brukseli,783083.html
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_1661