Spalanie paliw w elektrowniach i elektrociepłowniach realizowane jest głównie poprzez prowadzenie tych procesów na ruszcie, w złożu fluidalnym oraz w palnikach pyłowych. Każda z tych technologii jest specyficzna pod kątem wymagań jakościowych oraz odpowiednich rozmiarów cząstek paliwa. Dla spalania w kotłach rusztowych wymagane uziarnienie wynosi >10 mm, dla spalania w kotłach fluidalnych ~1-10 mm, a dla spalania pyłowego średnica cząstek winna mieścić się w zakresie ~20-100 mikronów. Ze względu na powyższe wymagania, zastosowanie odpadów w formie termicznie przetworzonego, stabilnego pelletu, pozwala na ograniczenie niekorzystnych właściwości, co umożliwia zwiększenie potencjału zastosowania spalania odpadów m.in. w energetyce.
W grudniowym wydaniu czasopisma ?Energy? ukaże się publikacja pracowników ITPE pt. ?Torrefaction as a way to increase the waste energy potential? (autorzy: K. Głód, J.A. Lasek, K. Supernok, P. Pawłowski, R. Fryza, J. Zuwała). Zawarto w niej porównanie właściwości termicznie przetworzonych (toryfikowanych) pelletów ze stałych odpadów komunalnych (frakcji nadsitowej), jak i odpadów nieprzetworzonych termicznie. Uwagę skupiono szczególnie na właściwościach mających wpływ na transport, magazynowanie i przygotowanie do spalania (rozdrabnianie). Badaniom i ocenie poddano właściwości mechaniczne (wytrzymałość na ściskanie, ścinanie, podatność na degradację włączając wpływ wysokiej zawartości wilgoci), a także nasiąkliwość pelletów.
Badania wykazały, że niekorzystne właściwości surowego paliwa z frakcji nadsitowej odpadów komunalnych (niska gęstość energii, duża zawartość wilgoci, nieregularny kształt cząstek oraz niestabilność biologiczna w czasie) może być zmniejszona poprzez proces wstępnej peletyzacji i toryfikacji. Dodatkowo toryfikację odpadów można również uznać za jeden ze sposobów sezonowego magazynowania energii.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią publikacji.
Przygotowali: Krzysztof Supernok, Krzysztof Głód, Janusz Lasek, Rafał Fryza
Zakład Transformacji Energetycznej