Priorytetem działalności Koksowni Bytom jest uzyskiwanie jak najlepszego produktu przy nieustannym zmniejszaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Zakład produkcyjny stawia na ciągłe doskonalenie i modernizowanie. Realizuje i wdraża wszystkie dostępne techniki (BAT), tak aby zachować zgodność z normami unijnymi.
W tym celu Koksownia Bytom podjęła działania w celu zaprojektowania i wybudowania nowoczesnego oddziału węglopochodnych, służącego do oczyszczania gazu koksowniczego i odzyskiwania cennych produktów handlowych, w postaci wysokiej jakości smoły, siarki oraz benzolu.
Korzyści wynikające z modernizacji instalacji oczyszczania gazu koksowniczego to:
- możliwość energetycznego wykorzystania gazu koksowniczego z zachowaniem standardów emisyjnych,
- obniżenie stężenia siarkowodoru w gazie koksowniczym,
- obniżenie emisji tlenków siarki do atmosfery,
- zmniejszenie zawartości amoniaku w gazie opałowym doprowadzanym do kanałów grzewczych baterii koksowniczej, co wpłynie na zmniejszenie poziomu emisji NOx.
Instytut Technologii Paliw i Energii wspiera Koksownię Bytom w realizacji tego przedsięwzięcia.
Świadczymy usługę doradztwa technicznego dla budowy instalacji odsiarczania gazu koksowniczego dla zakładu produkcyjnego. Odpowiadamy za weryfikację rozwiązań technologicznych proponowanych w czasie projektowania instalacji. Dzielimy się posiadanym doświadczeniem zdobytym podczas realizacji różnych projektów na innych polskich koksowniach. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Koksownią Bytom na etapie realizacji i budowy nowego oddziału węglopochodnych.
Przygotował: Tadeusz Chwoła
Zakład Transformacji Energetycznej