Do absorpcji węglowodorów z gazu koksowniczego używa się różnych substancji, a proces ten jest częścią oczyszczania gazu koksowniczego w celu usunięcia zanieczyszczeń przed jego dalszym wykorzystaniem. Kluczowe znaczenie w tym procesie ma olej płuczkowy, gdyż mimo że zawiera wiele cennych surowców chemicznych, stosowany jest głównie jako absorbent do przemysłowego oczyszczania gazów, w tym do wymywania składników benzolu surowego z gazu koksowniczego.

Oprócz istotnych parametrów fizycznych, jak np. gęstość, temperatura wrzenia czy temperatura krystalizacji, ważny jest skład chemiczny oleju płuczkowego, który jest wieloskładnikową mieszaniną związków wielopierścieniowych o cechach mieszanin poliazeotropowych i polieutektycznych. Ta cecha oleju płuczkowego powoduje, że jakiekolwiek zmiany w składzie chemicznym (odpowiedni poziom takich związków jak np.: naftalen, 2-metylonaftalen, 1-metylonaftalen, acenaftylen, acenaften, fluoren, fluoranten, antracen) mogą być:

  • korzystne, i prowadzić do poprawy jego właściwości absorpcyjnych,
  • niekorzystne, i np. prowadzić do podwyższenia temperatury krystalizacji i powodować problemy technologiczne związane z powstaniem osadów/roztworów stałych powodujących zatory w instalacjach.

ITPE od kilkudziesięciu lat zajmuje się badaniami fizykochemicznymi olejów płuczkowych, a na ich podstawie ekspercką oceną ich parametrów jakościowych.

Zapraszamy do współpracy



Przygotowały: Edyta MisztalTeresa Topolnicka
Laboratorium Chemii Analitycznej

Badania i ocena parametrów olejów płuczkowych – cz. I