Do absorpcji węglowodorów z gazu koksowniczego używa się różnych substancji absorbujących, a proces ten jest częścią oczyszczania gazu koksowniczego w celu usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń przed emisją lub wykorzystaniem gazu. Dwa główne procesy wykorzystywane do tego celu to:

  • absorpcja chemiczna, podczas której używa się substancji chemicznych, które reagują z węglowodorami w gazie koksowniczym; przykładem może być stosowanie amoniaku (NH3) lub amin w celu usuwania siarkowodoru (H2S) i związków organicznych;
  • adsorpcja, podczas której wykorzystuje się substancje adsorbujące, które wiążą fizycznie węglowodory na swojej powierzchni. Węglowodory są adsorbowane na powierzchni substancji adsorbującej, tworząc skoncentrowaną warstwę związków.

W praktyce koksowniczej największe znaczenie ma olej płuczkowy. Jest stosowany do absorpcji przeciwprądowej węglowodorów benzolowych z gazu koksowniczego, prowadzonej w instalacji absorpcji/wymywania węglowodorów. Stanowi on jedną z frakcji otrzymywaną podczas ciągłej destylacji smoły koksowniczej, uzyskiwaną w ilości do 8% m/m. Skład ilościowy oleju płuczkowego, zależny od smół, charakteryzuje się zakresem wrzenia od 235°C do 300°C i można w nim wyodrębnić następujące grupy związków: zasady (metylopochodne pirydyny, aniliny, chinolina i izochinoliny), związki kwaśne ? fenole (ksylenole, metylo- i etylofenole, naftole), naftalen i jego pochodne, dwufenyle, indol, nitryle, związki siarkowe, a także inne jak acenaften, tlenek dwufenylu, fluoren. Mimo zawartości wielu cennych surowców chemicznych, olej płuczkowy stosuje się głównie jako absorbent do przemysłowego oczyszczania gazów, w tym do wymywania składników benzolu surowego z gazu koksowniczego. Jednocześnie należy wspomnieć, że może być on również wykorzystywany do przygotowywania mieszanin olejów smołowych, impregnacyjnych a także lepiszcz i syciw stosowanych w przemyśle materiałów węglowo-grafitowych, przemyśle aluminiowym oraz materiałów ogniotrwałych.

ITPE od kilkudziesięciu lat zajmuje się badaniami fizykochemicznymi, a na ich podstawie ekspercką oceną parametrów jakościowych olejów płuczkowych.

Zapraszamy do współpracy



Przygotowały: Edyta Misztal, Teresa Topolnicka
Laboratorium Chemii Analitycznej