JSW KOKS S.A. nieustannie podejmuje działania w celu zmniejszenia wpływu działalności spółki na środowisko. W czerwcu grupa podpisała umowę na budowę II ciągu instalacji adsorpcji siarkowodoru i amoniaku w zakładzie Koksownia Radlin. Inwestycja ta będzie stanowiła modernizację istniejącego w koksowni ciągu technologicznego oczyszczania gazu koksowniczego w układy podwyższające s topień jego oczyszczenia.

Instalacja w Koksowni Radlin jest technologią współpracującą z instalacjami desorpcji amoniaku, siarkowodoru i składników kwaśnych z wód procesowych. Układ jest powiązany technologicznie z eksploatowanym w tym zakładzie Katalitycznym Rozkładem Amoniaku i Produkcji Siarki metodą Clausa ? KRAiC.

Jak podaje JSW KOKS S.A. zmodernizowanie instalacji o rozwiązania będące przedmiotem podpisanej umowy, pozwoli na zagwarantowanie stabilnych dostaw oczyszczonego gazu koksowniczego. To z kolei przełoży się na dalszą poprawę działań związanych z ochroną środowiska realizowanych przez spółkę za sprawą zmniejszenia końcowych emisji z instalacji zużywających gaz koksowniczy. Mowa tu przede wszystkim o emisji z opalania baterii koksowniczej oraz elektrociepłowni pracującej w układzie wysokosprawnej kogeneracji. Koszt inwestycji to niemalże 50 milionów złotych. Środki pochodzić będą z funduszy własnych inwestora.

Realizacja tego typu inwestycji stanowi znaczne wyzwanie techniczne i technologiczne. Głównym celem inwestycji proekologicznych w przemyśle jest doprowadzenie do zmniejszenia oddziaływania procesu produkcji na środowisko naturalne. W rezultacie skuteczniejsza staje się walka m.in. z tzw. efektem cieplarnianym. Działania te stanowią jeden z filarów ochrony środowiska naturalnego w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Koksownia Radlin jest drugą największą koksownią należącą do spółki JSW KOKS S.A. Zakład posiada jedną 86-komorową baterię typu PWR pracującą w ubijanym systemie obsadzania komór. Roczna projektowa zdolność produkcyjna wynosi ok. 720 000 ton koksu.

Więcej informacji można znaleźć pod niniejszymi odnośnikami:

 



Przygotował: Grzegorz Gałko
Zakład Technologii Koksowniczych