Ostatnie lata pokazują nam, że zapotrzebowanie na zielony wodór gwał townie rośnie, a w związku z koniecznością zastąpienia paliw kopalnych alternatywnymi źródłami energii, trend ten będzie nadal postępował w przyszłości. Efektywna i ren towna produkcja zielonego wodoru wymaga dużych ilości taniej energii elektrycznej. Perspektywicznym rozwiązaniem może być tu integracja źródeł wytwórczych OZE, takich jak farmy wiatrowe i fo towoltaiczne, z instalacjami do produkcji wodoru z wykorzystaniem np. procesu elektrolizy. Rozwój technologii OZE pozwolił w ostatnich latach na znaczne obniżenie kosztów produkcji zielonej energii, a to z kolei przekłada się również na niższe koszty produkcji zielonego wodoru.
Podstawowym problemem przy produkcji zielonego wodoru z energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych i fo towoltaicznych jest nieregularny charakter pracy tych instalacji. Przekłada się to na mniejszą dyspozycyjność elektrolizera, nieregularność parametrów pracy, a w konsekwencji niższe sprawności wytwarzania wodoru oraz tym samym wyższe koszty jednostkowe. W związku z tym, optymalizacja pracy elektrolizera z odnawianym źródłem energii jest kluczowa dla zapewnienia ren towności takiego rozwiązania.
Należy mieć także na uwadze, że jednym z głównych składników kosztów produkcji zielonego wodoru są nakłady inwestycyjne na budowę instalacji. W związku z tym najlepszym sposobem na obniżenie kosztów produkcji wodoru jest zwiększenie dyspozycyjności instalacji. Można to osiągnąć między innymi wykorzystując elektrolizer dodatkowo jako stabiliza tor pracy sieci. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów produkcji wodoru jest zapewnienie zapotrzebowania na produkty uboczne elektrolizy, jakimi są tlen oraz ciepło. Zagospodarowanie tych produktów ma duże znaczenie dla opłacalności całego przedsięwzięcia.
Mając na uwadze te wyzwania, realizowane są kolejne projekty instalacji do produkcji zielonego wodoru. Takim przykładem jest m.in. projekt SoutH2Port, realizowany przez Lhyfe i ABB w pobliżu miasta Söderhamn w Szwecji. Elektrolizer o mocy 600 MW ma produkować zielony wodór wykorzystując nadmiarową energię elektryczną z pobliskiej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW, a oprogramowanie opracowane przez ABB ma optymalizować pracę elektrolizera w celu ograniczenia kosztów produkcji.
Również Instytut Technologii Paliw i Energii zajmuje się szeroko pojętą tematyką wytwarzania wodoru.
W powyższym zakresie oferujemy m.in. szeroki zakres studiów, opracowań i ekspertyz dotyczący możliwości implementacji instalacji wodorowych w istniejących zakładach oraz budowy nowych zakładów wykorzystujących technologie wodorowe w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Zapraszamy do współpracy.
Przygo tował: Tomasz Billig
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym