Guberna torzy trzech regionów węglowych Republiki Czeskiej (usteckiego, morawsko-śląskiego i karlowarskiego) podpisali w czeskim Ministerstwie Środowiska memorandum wodorowe. Celem tego porozumienia jest większa współpraca międzyregionalna na rzecz rozwoju technologii wodorowych.
Jak pisze euractive.pl, cytując guberna tora kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondráka, ?Te trzy regiony w zasadzie otwierają możliwość pilotażu tej technologii. To są obszary, które opierały się na wydobyciu węgla, a teraz proponuje się im alternatywy. Konkretnie region morawsko-śląski jest teraz w takiej sytuacji, że wszystkie kopalnie węgla zostaną wkrótce zamknięte. Dlatego musimy pilnie szukać sposobów na ich zastąpienie?.
Minister Środowiska Republiki Czeskiej Petr Hladík stwierdził, że państwo czeskie będzie wspierać produkcję i wykorzystanie wodoru we wszystkich otwartych programach w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Przykładem tego jest np. produkcja zielonego wodoru z instalacji fo towoltaicznych, na które istnieje możliwość uzyskania dotacji. Możliwe jest też zwiększenie udziału biometanu i wodoru w systemie energetycznym. W samym regionie morawsko-śląskim, w ramach Programu Operacyjnego Sprawiedliwa Transformacja (OPST) przeznaczone jest około miliarda koron na kompleksowe wsparcie całego łańcucha wodorowego, od rozwoju, poprzez produkcję, aż po końcowe wykorzystanie w transporcie czy przemyśle.
Kraje ustecki, morawsko-śląski i karlowarski od dawna są głównymi dostawcami energii dla całej Republiki Czeskiej, ważnymi ośrodkami przemysłu i szkolnictwa wyższego. Firmy z siedzibą w tych regionach są zatem w stanie produkować wodór i włączać technologie wodorowe do swoich programów produkcyjnych. Ponad to uniwersytety w krajach morawsko-śląskim i usteckim dysponują znaczną wiedzą i możliwościami współpracy z innymi czeskimi i świa towymi ośrodkami akademickimi w celu wspierania rozwoju wodoru badaniami i przyciągania studentów do nowo tworzonych dziedzin.
Przygo tował: Bar tosz Mertas
Zakład Technologii Koksowniczych