Łatwo lotne chlorowcowe pochodne węglowodorów mogą występować w ściekach oraz w wodzie pitnej. Dlatego ważny jest moni toring zawar tości tych związków, szczególnie w wodzie pitnej. Rozporządzenia w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego określają dopuszczalne zawar tości tych związków w ściekach oraz warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub do ziemi.
W przypadku wody pitnej dopuszczalne zawar tości lotnych chlorowcowych pochodnych węglowodorów określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Labora torium Chemii Analitycznej Instytutu Technologii Paliw i Energii do zakresu swoich badań labora toryjnych wprowadziło technikę oznaczenia łatwo lotnych chlorowcowych pochodnych węglowodorów w wodzie i ściekach. Analiza odbywa się z wykorzystaniem techniki chroma tografii gazowej (GC) z detekcją wychwytu elektronów (ECD), w oparciu o normę PN-EN ISO 10301(2002). W tym celu jest wykorzystywany chroma tograf gazowy TRACE 1600 firmy Therme Scientific wyposażony w kolumnę kapilarną i detek tor ECD. Zakres badań obejmuje następujące związki:
- chloroform (trichlorometan),
- 1,1,1 trichloroetan,
- tetrachlorometan,
- trichloroetylen,
- bromodichlorometan,
- tetrachloroetylen,
- dibromochlorometan,
- bromoform (tribromometan).
Zapraszamy do współpracy!
Przygo towały: Natalia Ciuruś, Edyta Misztal
Labora torium Chemii Analitycznej