09 marca na Uniwersytecie w Johannesburgu (RPA) odbyły się warsztaty z Petrologii Organicznej organizowane przez DSCI-NRF CIMERA Centre (Centre of Excelence for Integrated Mineral and Energy Resource Analysis) dla S towarzyszenia Mineralogicznego Południowej Afryki, MINSA. MINSA jest specjalistycznym oddziałem Towarzystwa Geologicznego Republiki Południowej Afryki. Warsztaty były częścią MINSA ? Coal Utilisation Series 2023. W ramach warsztatów dr inż. Małgorzata Wojtaszek-Kalaitzidi wygłosiła dwa wykłady na temat przemysłowego wykorzystania Petrologii Organicznej w ocenie koksu, karbonizatów, popiołów lotnych i węgla drzewnego.
Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej i zgromadziło zarówno zainteresowanych studentów, jak i przedstawicieli przemysłu energetycznego i metalurgicznego z RPA. Wizyta naszej pracownicy na Uniwersytecie w Johannesburgu i jej udział w warsztatach dały szansę zaprezen towania możliwości i kompetencji ITPE.
Polska i RPA to kraje tradycyjnie górnicze, w których przemysł korzysta z energii pochodzącej z paliw kopalnych. W Polsce ok. 79% energii pochodzi z tego surowca, a w Republice Południowej Afryki ? 77%. W przerabianiu węgla na paliwa ciekłe, produkty chemiczne, a także jego zgazowaniu RPA (obok Chin) jest świa towym potentatem. Nawiązywanie współpracy z jednostkami naukowymi i przemysłowymi z RPA może przynieść obustronne korzyści obu krajom.
Przygo towała: Małgorzata Wojtaszek-Kalaitzidi
Zakład Technologii Koksowniczych