Paliwa alternatywne (Refuse Derived Fuels ? RDF) to wysor towane odpady wykorzystywane głównie jako paliwo do wytwarzania energii. Składnikami paliw alternatywnych mogą być m.in. tworzywa sztuczne, odpady gumowe, papier, tkaniny pochodzenia komunalnego oraz przemysłowego.
Zgodnie z danymi pozyskanymi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce w latach 2019-2021 przetworzono termicznie (w procesie odzysku R1) średnio ok. 1,7 mln ton RDF. Około 90% wszystkich spalanych RDF przetwarza się w cemen towniach ? ok. 1,55 mln ton RDF rocznie. Właściwości paliw alternatywnych kierowanych do pieca cemen towego są ściśle określone, ze względu na proces wytwarzania i właściwości produkowanego cementu. Z punktu widzenia cemen towni najkorzystniejsze są paliwa alternatywne o jak najwyższej war tości opałowej oraz nieposiadające w swoim składzie pierwiastków takich jak chlor, rtęć i inne metale ciężkie. Paliwo alternatywne spalane jest również w komunalnych instalacjach termicznego przekształcania odpadów oraz elektrociepłowniach (ok. 150 tys. ton rocznie).
W Instytucie od wielu lat przygo towuje się opracowania i raporty zawierające informacje o termicznym przekształcaniu i dostępności różnych rodzajów odpadów w danej lokalizacji. Informacje te są częścią dokumentacji przedinwestycyjnych w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, zarówno z paliw alternatywnych, jak i innych odpadów palnych (m.in. osadów ściekowych, pozostałości po procesach MBP).
Zapraszamy do współpracy.
Przygo towała: Martyna Nowak
Zakład Ochrony Powietrza