W kilku Uchwałach Antysmogowych, w tym śląskiej czy małopolskiej, można przeczytać, że w przypadku MOP (miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń), np. kominków zasilanych paliwem stałym, które nie spełniają kryteriów ekoprojektu lub nie posiadają dokumentacji pozwalającej na zweryfikowanie tego faktu, przewiduje się możliwość ich dalszej eksploatacji, w przypadku kiedy ?osiągną sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%?. War tość sprawności cieplnej oczywiście również należy potwierdzić, więc dobrze jest zerknąć na tabliczkę znamionową lub do instrukcji obsługi naszego MOP, czy taka informacja się tam nie pojawiła. Jeśli znajdziemy war tość sprawności cieplnej i będzie ona zgodna z wymaganą, nie musimy likwidować/wymieniać MOP. W przeciwnym razie istnieje możliwość jego modernizacji, której przeprowadzenie poprawi sprawność naszego urządzenia grzewczego. Taka modernizacja polega na wydłużeniu drogi spalin, czyli powierzchni wymiany ciepła, w celu obniżenia temperatury spalin na wlocie do komina. Jak bardzo należy tę temperaturę obniżyć, żeby spełnić zapis uchwały, zależy od średniej temperatury spalin i stężenia zawartego w nich tlenu. Jeśli więc Państwo znajdą przedsiębiorcę (najczęściej zduna lub instala tora MOP), który tego typu modernizacje przeprowadza, dobrze się przyjrzeć na jakiej podstawie wyceni on czekający Państwa zakres prac adaptacyjnych. W przypadku wyceny ?na oko?, bez wykonania pomiarów temperatury i stężeń O2 lub CO2, war to sprawdzić cenę modernizacji w innej firmie (od zakresu modernizacji zależy przecież jej cena). Po przeprowadzonej modernizacji wykonawca powinien wydać dokument potwierdzający przeprowadzenie przebudowy i doprowadzenie MOP do spełnienia kryterium zapisanego w uchwałach antysmogowych (? ? 80%). Dokument taki powinien zawierać minimum:

  • dane osoby lub firmy przeprowadzającej modernizację,
  • miejsce i datę przeprowadzenia modernizacji,
  • nazwę i opis MOP, którego modernizacja dotyczyła,
  • potwierdzenie spełnienia przez MOP (instalację z MOP) kryterium ? ? 80%.

Brak tego dokumentu może spowodować, że podczas kontroli zostaniemy zobligowani do wymiany bądź likwidacji zmodernizowanego kominka czy innego MOP, ponieważ nie będziemy mogli udowodnić, że spełnia on wymagane uchwałą kryterium.

A co zyskamy przeprowadzając tego typu modernizację?

Oprócz możliwości dalszej, legalnej eksploatacji urządzenia, właściwie przeprowadzona modernizacja pozwoli na znaczne ograniczenie ilości dotychczas zużywanego paliwa. W przypadku większości urządzeń odno towuje się spadek zużycia paliwa od około 1/3 do nawet połowy pierwotnej ilości. Takie oszczędności paliwa, przy aktualnym poziomie cenowym, mogą spowodować, że modernizacja MOP poprzez zwiększenie sprawności urządzenia po prostu się opłaca. Zyskamy dwa razy, ponieważ zaoszczędzimy pieniądze przeznaczane do tej pory na zakup paliwa i zmniejszymy emisję zanieczyszczeń (z zaoszczędzonego, niespalonego paliwa).

 



Przygo towała: Katarzyna Matuszek
Zakład Ochrony Powietrza i Labora torium Technologii Spalania i Energetyki