We w torek 13.12 Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie w sprawie ustanowienia unijnego mechanizmu dos tosowania cen na graniach ? CBAM.

Mechanizm CBAM pierwotnie przedstawiony przez Komisję Europejską w 2021 w ramach pakietu Fit for 55, stanowi odpowiedź na rosnącą presję obniżania emisji w przemyśle. Celem mechanizmu jest ograniczenie zjawiska ucieczki emisji, czyli przenoszenia produkcji z UE do krajów o mniej restrykcyjnej polityce klimatycznej i rosnącego importu z tych krajów. Dzięki mechanizmowi CBAM import określonych towarów do UE miałby zostać obciążony dodatkową opłatą, która miałaby wyrównać koszty ponoszone przez podmioty unijne, np. w ramach unijnego handlu uprawnieniami do emisji. Mechanizmem miałyby zostać objęte wysoce emisyjne sek tory, tj. produkcja energii elektrycznej, wodoru, cemen townie, produkcja aluminium i także huty i stalownie, których problem ucieczki z produkcją w bardzo dużym s topniu dotknął w ostatnim czasie. Sek tor metalurgiczny kontrolowany przez międzynarodowe koncerny ogranicza swoją obecność na starym kontynencie, zamykając kolejne instalacje w europejskich hutach. W grudniu br. należąca do US Steel huta w Koszycach wyłączyła kolejny wielki piec, m.in. z powodu wysokich cen energii i wzrostu importu stali, a zarząd ArcelorMittal odłożył termin ponownego uruchomienia pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie, po tym jak jeszcze w tym roku odstawiono z eksploatacji wielkie piece w Dunkierce i Bremie.

Zanim mechanizm CBAM wejdzie w życie, porozumienie musi zostać zatwierdzone przez ambasadorów państw członkowskich UE oraz oficjalnie przyjęte przez obie instytucje. Zarówno Rada jak i PE podkreślają, że przyjęcie porozumienia zależne jest od rezultatów negocjacji, m.in. dotyczących unijnego systemu handlu emisjami.

 



Au tor: Grzegorz Różycki
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: grozycki@itpe.pl

Źródła: