Od pojawienia się COVID-19 oraz konfliktu militarnego w Ukrainie świat odno towuje bezprecedensowy wzrost produkcji węgla o 8,5%. Większe zużycie węgla zwiększyło emisję CO2 o 7% w 2021 r., w s tosunku do roku poprzedniego. W 2021 roku wiele krajów odtworzyło moce elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, a niektóre nawet zaczęły w nie inwes tować i rozwijać (Indonezja, Filipiny, Japonia). Trzy czynniki przyczyniły się do gwał townego wzrostu zużycia węgla: wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki ożywieniu gospodarczemu, mniejsza produkcja wody z powodu suszy na świecie i wyższe ceny gazu ziemnego. Aby utrzymać ?palące się żarówki? w dobie zaistniałych wyzwań, świat przechodzi przez fazę zmian, które zdecydują o tym, czy osiągnie zerową emisję net to i czy mechanizmy polityczne prowadzące do tego sprostają dzisiejszym wyzwaniom energetycznym.
Czy technologie odnawialne miały wpływ na częściowe zastąpienie paliw kopalnych, czy stanowią jedynie dodatek do braków wynikających z rosnącej konsumpcji energii? Dotychczas stanowiły one jednak niewielki dodatek do podaży energii ze względu na stały wzrost popytu oraz na niski potencjał produkcyjny w s tosunku do technologii opartych o paliwa kopalne. Żyjemy więc w dobie transformacji czy deformacji? Na te pytanie odpowie roczny raport analityków BloombergNEF, który analizuje trendy w globalnym wytwarzaniu energii, mocy i emisjach, a oparty jest na zebranych danych z sześciu kontynentów z głównych źródeł w 136 krajach.
Niektóre z wniosków raportu:
- Bezprecedensowy wzrost w globalnej produkcji węgla w latach 2020-2021.
- Na czele z Azją, całkowita globalna produkcja energii elektrycznej wzrosła w 2021 r. o 5,6%. Wytwarzanie energii wzrosło do 27 300 TWh z 25 800 TWh, ustanawiając nowy rekord po trzech latach stabilnego zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Energia słoneczna osiągnęła nowy kamień milowy w 2021 r., po raz pierwszy uzyskując 1000 TWh, podczas gdy energia wiatrowa zbliżyła się do 2000 TWh.
- Więcej krajów niż kiedykolwiek decyduje się na budowę energetyki odnawialnej. Energia słoneczna była technologią wybieraną w prawie połowie krajów świata.
- 53 gospodarki zwiększyły moc wiatrową w 2021 r., w porównaniu do 44 w 2020 r. Jednak wdrażanie czystej energii na dużą skalę pozostaje wciąż skoncentrowane.
- Całkowita globalna zdolność wytwarzania energii elektrycznej prawie się podwoiła w ciągu 15 lat i osiągnęła nowy rekord na poziomie 7,9 TW w 2021 r.
- Region Azji i Pacyfiku przewodził boomowi zdolności wytwarzania energii ze wzrostem o 191% w latach 2006-2021.
- Węgiel nadal stanowi ponad jedną czwartą świa towej mocy zainstalowanej.
Au tor: Małgorzata Wojtaszek-Kalaitzidi
Zakład Technologii Koksowniczych
kontakt: mwojtaszek@itpe.pl