Bezpieczeństwo energetyczne to pojęcie, które jest w powszechnym użyciu od lat, ale w związku z zaistniałą sytuacją polityczną za naszą wschodnią granicą, nabrało ono szczególnego znaczenia. Okazało się, że dostawy paliw i surowców stanowić mogą jeden z elementów szantażu energetycznego, być czynnikiem nacisku na politykę krajów uzależnionych od ich dostaw, a dosadniej rzecz ujmując, elementem tzw. wojny hybrydowej.

Tegoroczna jubileuszowa XXXV Konferencja z cyklu zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej poświęcona została zagrożeniom dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i UE. Uczestnicy Konferencji mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych referatów poruszających zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym dotyczących bazy surowcowej w aspekcie przerwanego łańcucha dostaw z Rosji. W ramach zagadnień związanych z magazynowaniem energii, Instytut Technologii Paliw i Energii przedstawił referat związany z doświadczeniami własnymi w rozwoju technologii Power to Gas. Technologia ta jest jednym z elementów magazynowania energii z niestabilnych źródeł OZE poprzez produkcję np. wodoru na drodze elektrolizy.

Tradycyjnie, prezentacje przedstawione na Konferencji dostępne będą już wkrótce na stronie konferencji https://se.min-pan.krakow.pl/index.php

Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.

Konferencje z cyklu „Zagadnienia Surowców Energetycznych i Energii w Gospodarce Krajowej” organizowane są od 1979 roku przez Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk. Konferencje przygo towywane są od kilkunastu lat przez Zakład Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. Zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej konferencji, gdyż stwarza ona możliwości spotkań i dyskusji różnych środowisk inżynieryjno-technicznych, badawczych i naukowych zainteresowanych problematyką pozyskania pierwotnych nośników energii i ich przemysłowego wykorzystania.

 



Au tor: Lucyna Więcław-Solny
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: lwieclaw@itpe.pl