fo to: Bartek WawraszkoW lutym 2020 roku ruszyła budowa elektrociepłowni w Koksowni Radlin należącej do JSW KOKS S.A.,umożliwiającej produkcję ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Układ będzie składał się z dwóch kotłów parowych o łącznej mocy ok. 104 MWt, turbiny upus towo-kondensacyjnej o mocy ok. 32 MWe oraz węzła ciepłowniczego o mocy 37 MWt wraz z instalacjami pomocniczymi. Źródłem energii będzie nadmiarowy gaz koksowniczy o wolumenie ok. 180 mln m3/rok.

Zas tosowanie takiego rozwiązania zaspokoi potrzeby energetyczne Koksowni Radlin, a nadwyżki energii zasilą Krajowy System Energetyczny (KSE). Węzeł ciepłowniczy odpowiedzialny będzie za dostarczanie ciepła na potrzeby KWK ROW Ruch Marcel (ok. 21 MWt), należącej do Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz mieszkańców Radlina (ok. 16 MWt). Roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić ok. 196 tys. MWh. Elektrociepłownia w Koksowni Radlin ma zastąpić planowaną do wyłączenia z eksploatacji EC Marcel.

W sierpniu 2022 r. z sukcesem zakończyła się próba ciśnieniowa obu kotłów parowych przeprowadzona przez RAFAKO S.A (zgodnie z normą PN-EN 12952). Jest to jeden z krytycznych etapów oceny weryfikacji założeń technicznych oraz poprawności działania urządzeń, warunkujący dopuszczenie jednostki energetycznej do eksploatacji. Pozytywne wyniki prób wskazują na wysoki poziom sztuki inżynierskiej oraz oznaczają zakończenie prac montażowych części ciśnieniowej kotłów parowych.

Nie jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W 2013 r. na terenie Koksowni Częs tochowa Nowa otwar to pierwszą w Polsce oraz trzecią na świecie (po Hiszpanii i Włoszech) elektrociepłownię o mocy 3 MW zasilaną oczyszczonym gazem koksowniczym, lecz w jej przypadku całość wytworzonej energii elektrycznej i ciepła jest wykorzystywana tylko na potrzeby własne Koksowni. War to też wspomnieć, iż gaz koksowniczy może być również dostarczany obiek tom niepowiązanym bezpośrednio z koksowniami, a zlokalizowanymi w ich pobliżu. Przykładem jest polski zakład produkcji wełny skalnej PETRALANA S.A. w By tomiu, zasilany gazem koksowniczym z koksowni ?CARBO-KOKS? Sp. z o.o.

Powyższe przykłady ukazują możliwość efektywnego sposobu zagospodarowania nadmiarowego gazu koksowniczego, który przyczynia się do zwiększenia wolumenu produkcji energii elektrycznej, ekologicznego ciepła systemowego dla lokalnych gospodarstw domowych oraz zasilania pobliskich zakładów produkcyjnych. Takie podejście sprzyja łagodzeniu wpływu procesu koksowania na środowisko naturalne, zapewnia samowystarczalność energetyczną oraz poprawia ekonomikę produkcji w przemyśle koksowniczym.

Źródła: https://www.jswkoks.pl/o-nas/inwestycje-i-modernizacje/budowa-elektrocieplowni-w-koksowni-radlin

 



Au tor: Krzysz tof Supernok
Zakład Transformacji Energetycznej
Kontakt: ksupernok@itpe.pl