Z punktu widzenia użytkownika paliw stałych, oprócz odpowiednich parametrów paliwa takich jak war tość opałowa, zawar tość wilgoci, siarki, części lotnych, czy spiekalność, w wielu zas tosowaniach niemniej is totna jest odpowiednia wytrzymałość mechaniczna paliwa. Parametr ten jest kluczowy w przypadku paliw kompozy towych i formowanych (brykietów, pelletów, granulatów), które łatwo ulegają degradacji już podczas załadunku, transportu lub magazynowania.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla od lat zajmuje się opracowywaniem receptur i procedur wytwarzania paliw formowanych (z biomasy, odpadów, węgli). Nasze prace skoncentrowane są nad opracowywaniem receptur paliw o wysokim wskaźniku wytrzymałości mechanicznej przy zachowaniu efektywności ekonomicznej procesu i z poszanowaniem wymogów ekologicznych. Lata doświadczeń pozwoliły nam na wypracowanie własnych lub zaadap towanie powszechnie s tosowanych procedur badania wytrzymałości mechanicznej paliw stałych. W zależności od rodzaju paliwa oraz czynnika krytycznego (wpływającego kluczowo na degradację mechaniczną cząstek paliwa) s tosujemy różne me tody badania wytrzymałości mechanicznej, umożliwiające nie tylko uzyskanie powtarzalnego wyniku, ale również dające możliwość jego odniesienia do innych paliw lub do surowca z którego powstały.

W naszej ofercie znajdą Państwo bogatą ofertę badań wytrzymałościowych w następującym zakresie:

  • Wytrzymałości mechanicznej me todą bębnową wg normy PN-G-04650:1997,
  • Wytrzymałości mechanicznej formowanych paliw stałych i koksu me todą bębnową (mini Micum),
  • Odporności na zrzut (na bazie Shatter test),
  • Ścieralności, np. pelletów, granulatów, węglowych paliw stałych na bazie węgli, biomasy i innych surowców wg normy PN-EN ISO 17831 (urządzenie Pelltest),
  • Analizy wytrzymałości na ściskanie i ścinanie (prasa wytrzymałościowa – do 5 kN nacisku).

War to również zaznaczyć, że wykonujemy nie tylko badania wytrzymałościowe, ale na życzenie klienta dokonujemy pełnej interpretacji uzyskanych wyników badań wraz z opracowaniem wytycznych do poprawy wytrzymałości mechanicznej paliwa.

 



Au tor: Krzysz tof Supernok
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: ksupernok@itpe.pl | tel.: 32 621 63 61