Pierwszy kwartał 2022 roku był okresem o wyjątkowo dynamicznej zmienności, zarówno na rynku surowców energetycznych jak również przedsiębiorstw działających w sek torze energetycznym/surowcowym. Głównym impulsem napędzającym intensywność tych zmian były geopolityczne wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie, których rozpoczęcie spowodowało lawinowe poruszenie rynków kapitałowych na całym świecie. W obserwacji w ujęciu od początku roku kalendarzowego do 31 marca 2022 roku (YTD: Year to date), możliwy był do zaobserwowania znaczący wzrost cen kontraktów terminowych wszystkich kluczowych surowców energetycznych. Najbardziej dynamiczny wzrost zaobserwowano na war tości cen węgla energetycznego (kontrakty terminowe CIF ARA na ARGUS-McCloskey), którego zmiana ceny w ujęciu YTD wyniosła 129,8%. Mniejszą intensywnością cechował się wzrost cen ropy naf towej (kontrakty terminowe Crude Oil WTI), którego wzrost YTD wyniósł 104,1%, jednakże blisko 2-krotny wzrost ceny na przestrzeni trzech miesięcy jest wydarzeniem nie pozostającym bez wpływu na globalną gospodarkę. Najmniejszy wzrost zaobserwowano na cenach kontraktów na gaz ziemny (kontrakty terminowe na TGEgasDA), których wzrost war tości YTD wyniósł 70,2%. Ceny wszystkich z wymienionych nośników charakteryzowały się znacznymi fluktuacjami w całym rozpatrywanym okresie. W tym czasie możliwe było również zaobserwowanie zmian ceny uprawnień do emisji CO2 (system EU ETS), których war tość YTD spadła o 6,6%. Spadek ten w pierwszych dniach marca był znacznie wyraźniejszy, na tomiast poziom cen w kolejnych dniach uległ względnej stabilizacji.

Nie bez znaczenia pozostał wpływ wydarzeń z tego roku na wyceny giełdowe polskich spółek energetycznych i surowcowych. Największe wzrosty zaobserwowano na akcjach spółek węglowych. Ceny akcji JSW S.A. wzrosły w ujęciu YTD o 101,5%, na tomiast Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. wzrosła w tym czasie o 66,0%. Wyceny spółek energetycznych charakteryzowały się mniejszą zmiennością (YTD: PGE- +11,9%; Tauron – +8,3%; Enea ? + 4,8%), jednakże są to nadal znaczące zmiany, w szczególności, że ich giełdowa wycena w ostatnich 5 latach charakteryzowała się systematyczną degresją.

Chcąc reagować na zmienność cen kopalnych nośników energetycznych, przedsiębiorstwa energochłonne mogą optymalizować własny bilans energetyczny w ramach szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym GOZ. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla posiada zakład specjalizujący się w konsultingu z zakresu GOZ i pomaga przedsiębiorstwom w optymalizacji procesów przemysłowych.

Zapraszamy do kontaktu. 

 



Au tor: Mateusz Kochel
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
kontakt: mkochel@itpe.pl  | 32 621 65 53