Sprawne funkcjonowanie baterii pieców koksowniczych, is totne z punktu widzenia jakości produktów koksowania, jej żywotności, zużycia ciepła na proces koksowania oraz emisji zanieczyszczeń do o toczenia, zależy w głównej mierze od prawidłowości doboru i utrzymywania obowiązujących dla danego poziomu produkcyjnego parametrów eksploatacyjno- technologicznych. Prowadzone na bateriach koksowniczych działania regulacyjne, mające na celu zoptymalizowanie tych parametrów, wymagają nie tylko s tosowania ściśle określonych procedur postępowania, ale przede wszystkim szerokiej wiedzy na temat wpływu dobieranych i odno towywanych parametrów eksploatacji na pracę całości baterii i poszczególnych jej elementów. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla – Zakład Technologii Koksowniczych od lat prowadzi działania regulacyjne w różnych Zakładach Koksowniczych, zarówno w kraju jak i za granicą, umożliwiające optymalizację pracy poszczególnych baterii koksowniczych. Działania te można podzielić na trzy główne etapy:

  1. ETAP 1. Ocena stanu techniczno- technologicznego baterii koksowniczej.

Do najważniejszych elementów oceny można zaliczyć:

  • ocenę stanu masywu ceramicznego baterii koksowniczej, w głównej mierze stanu ceramiki ścian komór koksowniczych i stanu ceramiki kanałów grzewczych,
  • pomiary temperatur wzdłuż ścian grzewczych, w kanałach skrajnych i w kanałach kontrolnych,
  • pomiary ciśnienia w zaworach powietrzno-spalinowych na strumieniu wznośnym i opadającym, pomiary ciśnienia pod wziernikami kanałów grzewczych,
  • analizę spalin w wybranych punktach systemu grzewczego baterii,
  • pomiary oraz ocenę okotwiczenia baterii,
  • ocenę osprzętu baterii.

Szerokiej analizie podlegają również wskaźniki eksploatacyjne takie jak:

  • zgodność z harmonogramem obsługi pieców koksowniczych,
  • współczynnik równomierności utrzymywanych temperatur w kanałach kontrolnych Kb,
  • opory wypychania bryły koksu.
  1. ETAP 2. Weryfikacja i analiza otrzymanych wyników, dobór odpowiednich działań regulacyjnych, profilaktycznych i/lub remon towych.
  2. ETAP 3. Optymalizacja warunków eksploatacji, w tym prowadzenie działań regulacyjnych parametrów hydrauliczno-temperaturowych oraz działań związanych z nadzorem nad prowadzonymi pracami profilaktycznymi czy też remon towymi.

Dwa pierwsze etapy kończą się szeroką prezentacją dla Zlecającego uzyskanych wyników, analiz i proponowanych działań optymalizacyjnych, profilaktycznych czy remon towych. Trzeci etap prowadzi do wdrożenia wypracowanych na podstawie uzyskanych wyników założeń optymalizacyjnych.   

Zapraszamy do szerokiej współpracy z Zakładem Technologii Koksowniczych, która na pewno przeniesie się na poprawę jakości eksploatacji baterii koksowniczych, a to bezpośrednio przekłada się na czynniki finansowe i środowiskowe.

 



Bar tosz Mertas – Kierownik Zakładu Technologii Koksowniczych
kontakt: bmertas@itpe.pl, tel.: 32/621 62 44  | kom.: 607 288  033