Opublikowana w grudniu 2020 r. nowa dyrektywa unijna w sprawie jakości wody do picia wprowadziła m.in. nowe wymagania w zakresie typu oraz dopuszczalnych war tości parametrów moni torowanych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Do najważniejszych grup nowych związków należą substancje endokrynnie czynne (EDCs) (mogące powodować zaburzenia pracy układu hormonalnego) oraz substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS) (wyjątkowo trwale utrzymujące się w naszym środowisku i ciele, mogące doprowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby, choroby tarczycy, otyłość, problemy z płodnością i nowotwory).

Wdrożenie dyrektywy wiąże się z podejmowaniem szeregu innych działań, w tym także moni torujących nowe substancje na odpowiednich etapach całego łańcucha dostaw wody. 19 stycznia 2022 przyję to pierwszą listę obserwacyjną dla nowych substancji, na której znalazły się beta-estradiol oraz nonylfenol (związki z grupy EDC) .

W Polsce program moni torujący nowe zanieczyszczenia w wodach podziemnych (stanowiące główne ujęcia do produkcji wody do picia w naszym kraju) jest opracowywany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, podczas gdy zagadnienia związane z możliwością ich usuwania ze źródeł wody do picia stanowią przedmiot badań wielu krajowych ośrodków naukowych i instytucji badawczo-rozwojowych.

Jedną z obiecujących me tod usuwania nowych zanieczyszczeń z wody jest separacja membranowa. W naszym Instytucie prowadzimy badania nad zas tosowaniem ciśnieniowych technik membranowych do uzdatniania i odnowy wody do celów przemysłowych i socjalnych oraz oczyszczania ścieków w układach bezpośrednich oraz zintegrowanych.

Zapraszamy do współpracy w tym zakresie.

 



Au tor: Anna Kwiecińska-Mydlak
kontakt: akwiecinska@itpe.pl  |  tel.: +48 32 621 65 38