31 stycznia 2022, powołano do życia Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, która stanowi realizację Polskiej Strategii Wodorowej. Łączy ona potencjał przemysłowy i naukowy najlepszych firm i ośrodków akademickich oraz instytutów badawczo-rozwojowych ze Śląska i Małopolski w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru. Wydarzenie miało miejsce we wnętrzach Muzeum Śląskiego w Ka towicach.
W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński a także przedstawiciele władz obu regionów.
Przedsięwzięcie to pozwoli z makro regionu śląsko-małopolskiego uczynić inkuba tor zmian i innowacji nowoczesnych technologii na rzecz przemysłowego rozwoju kraju w ramach realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, której jednym z głównych założeń jest reindustrializacja oraz rozwój nowych, inteligentnych specjalizacji w sek torze przemysłu. Rola wodoru, jako paliwa w gospodarce, jego potencjał w dekarbonizacji przemysłu, energetyki i ciepłownictwa oraz transportu stale rośnie. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie jest strategicznym wyzwaniem i wymaga zaangażowania ze strony przemysłu oraz jednostek naukowych.
Instytut posiada wieloletnie doświadczenie w analityce gazów procesowych (pirolizy, spalania i zgazowania paliw), opracowywane są tutaj technologie oraz procedury dotyczące gazów procesowych zawierających znaczne ilości wodoru.
Au tor: Teresa Topolnicka
Labora torium Chemii Analitycznej
kontakt: t topolnicka@itpe.pl