Biogaz jest dobrze znanym źródłem energii odnawialnej dla skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Produkcja biogazu jest technologią przetwarzania, która generuje energię odnawialną i przetwarza odpady organiczne w przefermen towaną biomasę, która może być używana jako nawóz i dodatek do gleby.
Według danych Europejskiego S towarzyszenia Biogazu (European Biogas Association) w ciągu 2 lat (2018-2020) liczba instalacji produkcji biometanu w Europie wzrosła z 483 (2018r.) do 729 jednostek (2020r.). Obecnie w Europie biometan produkuje 18 krajów. Najwięcej instalacji znajduje się w Niemczech (232), następnie we Francji (131) i Wielkiej Brytanii (80).
Komercyjna produkcja biogazu wzrosła, ponieważ może on być wykorzystywany jako paliwo lub do produkcji energii, a jednocześnie przyczynia się do niższego stężenia gazów cieplarnianych, gdy jest gromadzony w cyklu zamkniętym i nie jest emi towany do atmosfery.
W celu dos tosowania biogazu do wyższych standardów paliwowych (tzw. upgreading gazu), tj. usunięcia niepożądanych składników, m.in. takich jak CO2 i H2S, s tosowane są przede wszystkim takie me tody jak: absorpcja chemiczna i fizyczna (glikole, skruber wodny), adsorpcja (w tym adsorpcja zmiennociśnieniowa ? PSA) oraz w mniejszym s topniu me tody membranowe i kriogeniczne.
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla posiada instalacje badawcze, z wykorzystaniem których można prowadzić badania procesu oczyszczania biogazu do biometanu. Są to: dwie instalacje badawcze do absorpcji chemicznej, w skali 5 m3/h oraz 100 m3/h, a także instalacja wykorzystująca adsorpcję zmienno-ciśnieniową (PSA) o wydajności 1 m3/h.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
Au tor: Tomasz Spietz
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: tspietz@itpe.pl | tel.: 32 621 64 31