Benzol koksowniczy jest mieszaniną lekkich węglowodorów aromatycznych, głównie benzenu (ok. 70%) i jego pochodnych, toluenu (ok. 15%), ksylenów (ok. 6%), naftalenu (ok. 2%) oraz innych wchodzących w skład solwentnafty. Jest to produkt ciekły koksowania wyodrębniony z gazu koksowniczego na drodze absorpcji w oleju płuczkowym. Charakteryzuje się brązowo-żółtą barwą, jest cieczą łatwopalną i łatwolotną o gęs tości ok. 0,8 g/cm3. Benzol koksowniczy zarejestrowany jest w systemie REACH jako wyodrębniony półprodukt transpor towany i wykorzystywany jest przede wszystkim do przeróbki na drodze rozdziału destylacyjnego i otrzymywania lekkich węglowodorów aromatycznych. Nie jest przeznaczony do bezpośredniego wykorzystania.
W IChPW dla benzolu koksowniczego możemy zrealizować badania pozwalające na:
- oznaczenie głównych składników tj. benzen, tiofen, toluen, etylobenzen, o, m, p-ksylen, kumen, mezytylen, naftalen z wykorzystaniem chroma tografii gazowej z detekcją płomieniowo jonizacyjną,
- przebieg wrzenia,
- oznaczenie zawar tości wody,
- oznaczenie gęs tości,
- oznaczenie lepkości Englera,
- pH wyciągu wodnego,
- oznaczenie temperatury krystalizacji.
Powyższe badania jakościowe skierowane są zarówno do Kierowników Wydziałów Węglopochodnych na Koksowniach w celu potwierdzenia jakości otrzymywanego półproduktu transpor towalnego, jak również do firm, które ten materiał przerabiają na drodze rozdziału destylacyjnego.
Zapraszamy do współpracy w tym zakresie ? emisztal@itpe.pl
Au tor: Roksana Muzyka
Labora torium Chemii Analitycznej
kontakt: rmuzyka@itpe.pl