Opracowane przez IChPW technologie zgazowania biomasy i odpadów, są od lat doskonalone w ramach badań statu towych, dzięki czemu ich go towość technologiczna jest systematycznie podnoszona. Jednym z efektów prowadzonych prac w zeszłorocznym cyklu badawczym, była rozbudowa stanowiska do badań adsorpcji zanieczyszczeń z gazów procesowych, nastawionego w szczególności na głębokie doczyszczanie gazu dla celu produkcji energii elektrycznej i ciepła w silniku gazowym. Pierwotnie instalacja powstała w 2019 roku i składała się z pojedynczego adsorbera wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową i została z powodzeniem wykorzystana w cyklu badawczym zgazowania zrębki olchowej w reak torze ze złożem stałym. Przeprowadzone badania wykazały zasadność kierunku prac i w kolejnym roku rozbudowano stanowisko o drugi adsorber oraz armaturę i rurociągi pozwalające na jego współpracę z istniejącym urządzeniem. Układ połączeń adsorberów pozwoli na prowadzenie badań w 6 możliwych konfiguracjach, w tym m.in. szeregową i równoległą pracę adsorberów, jak również pracę naprzemienną, umożliwiającą realizację procesu adsorpcji/desorpcji, dzięki czemu możliwe będzie prowadzenie badań w trybie ciągłym.

Rozszerzenie układu oczyszczania o drugą jednostkę adsorbera przełoży się na szereg potencjalnych możliwości. Pierwszą z nich jest możliwość selektywnego usuwania zanieczyszczeń z gazu procesowego na kolejnych adsorberach przy wykorzystaniu różnych materiałów złoża. Dobierając odpowiednie adsorbenty, możliwe jest usunięcie w poszczególnych adsorberach konkretnych składników gazu procesowego. Możliwe jest też usuwanie części z zanieczyszczeń, np. ciężkich związków organicznych, na niskojakościowym, a tym samym tańszym adsorbencie, a pozostałe zanieczyszczenia usuwane będą na kolejnym s topniu układu adsorberów. Równoległa praca adsorberów pozwoli na tomiast na prowadzenie badań z wykorzystaniem różnych sorbentów przy zachowaniu identycznych parametrów procesowych gazu, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać dane o wysokiej jakości, oszczędzając jednocześnie czas na przeprowadzenie dwóch osobnych badań technologicznych.

Sprostanie nieustannie rosnącym wymaganiom rynku wymaga ciągłego rozwoju i doskonalenia, w co zdecydowanie wpasowują się działania IChPW w zakresie procesów termicznego przekształcania biomasy i odpadów, oczyszczania gazów procesowych oraz szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym.

 



Au tor: Mateusz Kochel
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
kontakt: mkochel@itpe.pl  | tel.: 32 621 65 53