Pomimo podpisanych porozumień międzynarodowych zmierzających do zatrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie do max 2°C oraz związanych z tym koniecznych redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery (porozumienie paryskie – COP21, pakiet ka towicki – COP24), węgiel koksujący – nieprzerwanie od roku 2017 – znajduje się na unijnej liście surowców krytycznych. Oznacza to, że węgiel koksujący w dalszym ciągu posiada duże znaczenie dla gospodarki UE oraz stanowi surowiec o znaczącym ryzyku dostaw.

W czasie gdy na świecie rozwijane są technologie pozwalające na szeroko pojętą dekarbonizację przemysłu, węgiel koksujący pozostaje źródłem niepokojów w kontekście funkcjonowania gospodarki świa towej w perspektywie spadku dostępności surowca niezbędnego do produkcji żelaza i stali.

Konsumpcja węgli koksujących (mimo powyższych działań) utrzymywała się w UE na podobnym poziomie aż do roku 2020, w którym z powodu pandemii odno towano pierwszy od lat spadek produkcji. Dla rynku świa towego w dalszym ciągu prognozuje się wzrost zapotrzebowania na węgle, szczególnie koksujące, czego przejawem jest otwieranie nowych kopalń. Na przykład Chiny wznawiają wydobycie w 15 kopalniach w północnych regionach kraju, a analogiczną decyzję podję to w sprawie 38 innych zakładów wydobywczych. W Indiach w latach 2023-2024 Coal India Ltd planuje otworzyć osiem nowych kopalni, a także rozbudować 24 istniejące. Co ciekawe, Stany Zjednoczone planują otwarcie nowej kopalni węgla koksującego, Longview Mine w Wirginii Zachodniej, na tomiast Anglia planuje rozpoczęcie wydobycia w Zachodniej Cumbri. Również nasi sąsiedzi nie próżnują w tej kwestii. Niemcy na przykład planują rozbudować kopalnię węgla brunatnego Garzweiler II do 2028 roku, a w północnej części Republiki Czeskiej planuje się poszerzenie działalności dwóch kopalni odkrywkowych ? CSA i Bilina.

Nie może zatem dziwić fakt, że na rynku krajowym w minionych latach przyznano nowe, lub podtrzymano koncesje na eksploatację węgla dla kopalni: Jastrzębie-Bzie, Brzezinka 3 w Mysłowicach, Heddi II w Ścinawce Średniej na Dolnym Śląsku, Karolina na złożu Sawin 1 na Polesiu na Lubelszczyźnie oraz Złoczew – kopalni węgla brunatnego w województwie łódzkim. Obecnie na różnych etapach rozpatrywania jest pięć kolejnych koncesji związanych z wznawianym wydobyciem węgla kamiennego: w Żorach, Dankowicach, By tomiu, Imielinie i Nowej Rudzie.

Zazwyczaj na przełomie września i października UE publikowała nową listę surowców o znaczeniu krytycznym. Tym samym już niedługo powinniśmy dowiedzieć się, czy w roku 2021 również znajdzie się na niej miejsce dla węgla koksującego.

 



Au tor: Dominika Łukasiewicz
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
kontakt: dlukasiewicz@itpe.pl | tel: 32 621 65 56