Lepkość cieczy, pseudocieczy, zawiesin węglowych czy węglowo-ceramicznych jest parametrem decydującym o możliwości ich transportu rurociągami, doborze odpowiedniej infrastruktury, aplikacji i innych. Optymalny dobór war tości lepkości w funkcji temperatury i koncentracji fazy stałej wpływa na zmniejszenie energochłonności transportu oraz usprawnia eksploatację infrastruktury technicznej. Najczęściej opisywane w literaturze me tody oceny lepkości dynamicznej cieczy i zawiesin bazują na wiskozymetrach rotacyjnych, które pozwalają na przeprowadzenie pomiarów w różnych warunkach, tj. różna szybkość ścinania oraz temperatura.

W Labora torium Chemii Analitycznej do badań lepkości jest wykorzystany rotametr obro towy typu CR z regulowaną szybkością ścinania (model Haake VT550). Planowanie eksperymentu, sterowanie jego przebiegiem oraz obróbkę matematyczną otrzymanych wyników uzyskuje się poprzez zas tosowanie oprogramowania RheoWin 4.30. Do przeprowadzenia badań lepkości cieczy i zawiesin s tosuje się układ pomiarowy złożony z cylindrów współosiowych typu SV-DIN lub NV. Pomiary mogą być wykonane w temperaturze od 20 do 220oC, przy zakresach szybkości ścinania od 10 do 500 s-1. Krzywe płynięcia są wyznaczane dla wzrastających i malejących war tości szybkości ścinania. Wyniki oznaczenia lepkości badanych cieczy lub zawiesin są uzyskane przy stałej szybkości ścinania, która jest dobierana eksperymentalnie.

Program komputerowy przeznaczony do obsługi aparatu pomiarowego umożliwia porównanie uzyskiwanych krzywych płynięcia do wybranego modelu reologicznego, tj. New tona, Binghama, Ostwald-de Waelea, Herschel-Bulkleya, Cassona oraz Crossa.

Zapraszamy do współpracy w tym zakresie ? emisztal@itpe.pl

 



Au tor:  Roksana Muzyka
Labora torium Chemii Analitycznej
kontakt: rmuzyka@itpe.pl  |  tel.: 32 621 62 14