Z definicji recyklingiem chemicznym nazywany jest proces lub technologia pozwalające na przekształcenie odpadowych tworzyw sztucznych do materiałów o właściwościach tworzyw wytworzonych z surowców nieodnawialnych. W dziedzinie recyklingu chemicznego znajdują się zatem me tody przekształcające odpady do czystych chemicznie, najwyższych jakościowo polimerów (tzw. jakość virgin grade) lub surowców niezbędnych do ich produkcji.

Przy wykorzystaniu me tod mechanicznych jest to częs to niemożliwe lub nieopłacalne. Odpady recyklowane me todami mechanicznymi, mogą być odzyskane jedynie niewielką, skończoną ilość razy, np. 10x. Po pewnej liczbie cykli ponownego użycia, ich jakość będzie zbyt niska, aby mogły być ponownie wykorzystane do produkcji materiałów o podobnej funkcji. Ta utrata jakości polimeru powoduje, iż ich ponowne użycie możliwe jest jedynie w aplikacja o niższych wymogach jakościowych, co zwyczajowo nazywane jest downcyclingiem.

Ponad to, znaczna część produkowanych tworzyw sztucznych, a co za tym idzie również odpadów powstałych na ich bazie, jest częs to zbyt trudna, czasochłonna lub kosz towna, aby być odzyskana w konwencjonalnym procesie mechanicznego recyklingu. Dziś, bezpieczne zagospodarowanie tych frakcji odpadów polega na ich przekazaniu do składowania lub w najkorzystniejszym przypadku, do odzysku energii w spalarniach lub cemen towniach. War to pamiętać, iż około 40% globalnej produkcji tworzyw jest wykorzystywane do produkcji opakowań. Średnia długość życia torebek plastikowych, kubeczków słomek, etc. nie przekracza 12 minut, ale ich rozkład w naturze zajmie od 10 do 1000 lat [1].

Obecnie recykling chemiczny jest rozumiany jako uzupełnienie dla funkcjonujących układów gospodarowania odpadami. W przyszłości ma pozwolić na produkcję tworzyw sztucznych o jakości polimerów czystych poprzez wykorzystanie strumieni odpadów, których przekształcenie nie jest możliwe z wykorzystaniem me tod mechanicznych. Tym samym, da ?drugie życie? tworzywom, przywracając im status surowca, zamiast odpadu, co bezpośrednio znajduje swoje przełożenie w mniejszej konsumpcji paliw kopalnych oraz emisji CO2.

[1] https://www.ellenmacarthurfoundation.org/explore/plastics-and-the-circular-economy

 



Au tor: Mateusz Szul
Zakład Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
kontakt: mszul@itpe.pl  |  tel.: 32 621 65 45