Koks wielkopiecowy stanowi największy udział (~70%) w całkowitej ilości produkowanego koksu na świecie. Od wielu lat jednymi z najważniejszych wskaźników oceniających jego przydatność do procesu wielkopiecowego są reakcyjność wobec CO2 (CRI) oraz wytrzymałość poreakcyjna (CSR). Me toda oznaczania wskaźników CRI/CSR, opracowana przez Nippon Steel Corporation (NSC), do dnia dzisiejszego jest uznawana na świecie jako najbardziej wiarygodna dla oceny właściwości wysokotemperaturowych koksu. Test NSC symuluje zmiany koksu zachodzące w wielkim piecu w warunkach wysokich temperatur, w której reakcja zgazowania koksu dwutlenkiem węgla jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za degradację jego ziaren.
Wskaźnik reakcyjności wobec dwutlenku węgla (CRI) określa procen towy ubytek masy koksu, powstały w wyniku działania dwutlenku węgla na próbkę koksu w temperaturze 1100°C. Wskaźnik wytrzymałości koksu po reakcyjności (CSR) określa uzysk ziaren >10 mm po mechanicznej obróbce koksu po reakcji z dwutlenkiem węgla. Na war tość wskaźników CRI/CSR koksu mają wpływ przede wszystkim właściwości węgla, z którego wytwarzany jest koks, takie jak: s topień uwęglenia węgla, skład petrograficzny oraz skład i zawar tość popiołu.
W Zakładzie Technologii Koksowniczych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, w badaniach obejmujących szeroki obszar tematyczny związany z procesem pirolizy, od wielu lat wykonuje się oznaczania wskaźników CRI/CSR wg trzech standardów: ISO 18894, ASTM D5341 oraz PN-C-04312. Badanie objęte jest zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla jest również producentem urządzenia do oznaczania reakcyjności koksu. Pierwsze urządzenie zostało zaprojek towane i wytworzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i z sukcesem zostało wdrożone do praktyki labora toryjnej w zakładach koksowniczych. Urządzenie to stało się niezbędnym narzędziem w realizacji prac badawczo-usługowych oraz konkurencyjnym produktem handlowym na rynku. Bazując na zdobytych doświadczeniach, w latach 2010-2015 została opracowana nowa wersja urządzenia, która wprowadza is totne dla użytkowników zmiany z punktu widzenia bezpieczeństwa, łatwości użytkowania oraz ergonomii pracy.
Badania i ekspertyzy z zakresu oceny przydatności węgli do procesu koksowania oraz oceny jakości koksu wykonuje się w Zakładzie Technologii Koksowniczych (Kierownik Zakładu – dr inż. Bar tosz Mertas, bmertas@itpe.pl).
Więcej o urządzeniach w ofercie Instytutu znajda Państwo tutaj.
Au tor: Magdalena Winkler
Zakład Technologii Koksowniczych
Kontakt: mwinkler@itpe.pl | tel.: 32 621 62 26