Koks wielkopiecowy stanowi największy udział (~70%) w całkowitej ilości produkowanego koksu na świecie. Od wielu lat jednymi z najważniejszych wskaźników oceniających jego przydatność do procesu wielkopiecowego są reakcyjność wobec CO2 (CRI) oraz wytrzymałość poreakcyjna (CSR). Me toda oznaczania wskaźników CRI/CSR, opracowana przez Nippon Steel Corporation (NSC), do dnia dzisiejszego jest uznawana na świecie jako najbardziej wiarygodna dla oceny właściwości wysokotemperaturowych koksu. Test NSC symuluje zmiany koksu zachodzące w wielkim piecu w warunkach wysokich temperatur, w której reakcja zgazowania koksu dwutlenkiem węgla jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za degradację jego ziaren.  

Wskaźnik reakcyjności wobec dwutlenku węgla (CRI) określa procen towy ubytek masy koksu, powstały w wyniku działania dwutlenku węgla na próbkę koksu w temperaturze 1100°C. Wskaźnik wytrzymałości koksu po reakcyjności (CSR) określa uzysk ziaren >10 mm po mechanicznej obróbce koksu po reakcji z dwutlenkiem węgla. Na war tość wskaźników CRI/CSR koksu mają wpływ przede wszystkim właściwości węgla, z którego wytwarzany jest koks, takie jak: s topień uwęglenia węgla, skład petrograficzny oraz skład i zawar tość popiołu.

W Zakładzie Technologii Koksowniczych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, w badaniach obejmujących szeroki obszar tematyczny związany z procesem pirolizy, od wielu lat wykonuje się oznaczania wskaźników CRI/CSR wg trzech standardów: ISO 18894, ASTM D5341 oraz PN-C-04312. Badanie objęte jest zakresem akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.  

Urządzenia do oznaczania reakcyjności koksu produkowane przez Instytut.Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla jest również producentem urządzenia do oznaczania reakcyjności koksu. Pierwsze urządzenie zostało zaprojek towane i wytworzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i z sukcesem zostało wdrożone do praktyki labora toryjnej w zakładach koksowniczych. Urządzenie to stało się niezbędnym narzędziem w realizacji prac badawczo-usługowych oraz konkurencyjnym produktem handlowym na rynku. Bazując na zdobytych doświadczeniach, w latach 2010-2015 została opracowana nowa wersja urządzenia, która wprowadza is totne dla użytkowników zmiany z punktu widzenia bezpieczeństwa, łatwości użytkowania oraz ergonomii pracy.

Badania i ekspertyzy z zakresu oceny przydatności węgli do procesu koksowania oraz oceny jakości koksu wykonuje się w Zakładzie Technologii Koksowniczych (Kierownik Zakładu – dr inż. Bar tosz Mertas, bmertas@itpe.pl).

Więcej o urządzeniach w ofercie Instytutu znajda Państwo tutaj.

Au tor: Magdalena Winkler
Zakład Technologii Koksowniczych
Kontakt: mwinkler@itpe.pl | tel.: 32 621 62 26