?Process of manufacturing sodium carbonate integrated with uptaking carbon dioxide by ammonia proces? EP 18157894, to już siódmy patent w obszarze pozyskiwania CO2 z mieszanin gazowych, który został przyznany IChPW w ostatnich latach.  Tym razem, rozwiązanie opracowane zostało we współpracy z największym w Polsce producentem sody, firmą CIECH w ramach projektu OPTYSODA w programie InnoChem.

PatentRozpoczynając projekt zdefiniowano 4 warianty, w których pozyskiwanie i powtórne wykorzystanie CO2 z gazów procesowych lub odlo towych może wpłynąć pozytywnie na efektywność produkcji sody a jednocześnie ograniczyć emisje CO2 i koszty z tym związane. Pisaliśmy o tym w artykule pt.: „Zas tosowanie wychwytu ditlenku węgla w procesie produkcji sody” opublikowanym w  Przemyśle Chemicznym w 2017 roku.

W trakcie trwania współpracy, wspólnie z przedstawicielami Partnera przemysłowego opracowano piąty już wariant wykorzystania CO2 w procesie produkcyjnym. Tym razem, pozyskany z gazów odlo towych ditlenek węgla trafia do istniejącego procesu w postaci nasyconego roztworu. Strumień ten jest regenerowany w odpowiednim obiekcie w ramach istniejącego procesu, dzięki czemu układ wychwytu CO2 nie wymaga odrębnego węzła desorpcji co znacznie  upraszcza cały proces i obniża jego koszty eksploatacyjne oraz nakłady inwestycyjne na instalacje.Schemat technologiczny

Rozwiązanie okazało się na tyle innowacyjne, że złożony do Europejskiego Urzędu Paten towego wniosek paten towy doczekał się przyznania ochrony. Me toda ta ma duży potencjał wdrożeniowy o czym informował niedawno nasz partner w jednym z artykułów.

Na rozpatrzenie czeka jeszcze 5 wspólnych zgłoszeń o ochronę, w tym dwa w Europejskim Urzędzie Paten towym. Poniżej wykaz naszych publikacji powiązanych z przedstawionym zakresem badań:

Au tor: Adam Tatarczuk
Zakład Transformacji Energetycznej
Kontakt: atatarczuk@itpe.pl  |  tel: 32 621 64 24