Działający w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla Ośrodek Badań Biegłości (Certyfikat akredytacji PCA nr PT 004) jest od kilkunastu lat organiza torem rund badań biegłości. Realizacja badań biegłości polega na analizie przez labora toria, uczestniczących w badaniu, jednorodnego i stabilnego materiału, przygo towanego według powtarzalnych procedur przez Organiza tora. Przygo towanie materiału do badań wraz z przeprowadzeniem niezbędnych analiz fizykochemicznych w celu określenia jego jednorodności i stabilności wykonywane są w Labora torium Paliw i Węgli Aktywnych, które wchodzi w skład Zespołu Labora toriów Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (Certyfikat akredytacji PCA Nr AB 081).
Prawidłowe przygo towanie oraz jednorodność i stabilność rozsyłanych próbek decyduje o powodzeniu programu, czyli pozwala na przeprowadzenie rzetelnej oceny biegłości labora toriów biorących w nim udział. Labora torium Paliw i Węgli Aktywnych przygo towuje i analizuje pod kątem jednorodności i stabilności następujące obiekty do badań: węgle kamienne, węgle brunatne, biomasę stałą, stałe uboczne produkty spalania, stałe paliwa wtórne, mazuty oraz oleje lekkie. Dla węgli kamiennych, węgli brunatnych, stałych paliw wtórnych oraz biomas stałych parametrem potwierdzającym jednorodność i stabilność próbek jest zawar tości popiołu w stanie suchym. Dla stałych ubocznych produktów spalania takim parametrem jest zawar tość pierwiastka C w stanie suchym. Jednorodność i stabilność w olejach opałowych i mazutach sprawdzana jest poprzez oznaczanie ciepła spalania. Spełnienie kryterium jednorodności i stabilności przez materiał, który ma być użyty w rundzie badań biegłości częs to nastręcza wiele trudności. Jednak należy pamiętać, że prawidłowa analiza wyników uzyskanych podczas oceny biegłości labora toriów przyczynia się do doskonalenia pracy labora torium.
Zapraszamy do współpracy zarówno z Labora torium Paliw i Węgli Aktywnych ? emisztal@itpe.pl, jak również z Ośrodkiem Badań Biegłości obb@itpe.pl
Au torzy: Joanna Hrabak i Mariusz Mastalerz