Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, z ang. International Energy Agency ? IEA) opublikowała w specjalnym raporcie ?Energy Technology Perspectives 2020 – Special Report on Clean Energy Innovation? listę 5. kluczowych zasad mających na celu przyspieszenie rozwoju innowacyjności w dziedzinie czystych technologii energetycznych niezbędnych do osiągnięcia gospodarki zeroemisyjnej. Zasady te mają być pomocne dla rządów krajów, które dążą do osiągnięcia celu zerowej emisji net to przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego. Dotyczą przede wszystkim wyzwań stawianych polityce narodowej w kontekście potrzeb globalnych i powinny być wzięte pod uwagę przez wszystkich decydentów i strategów zajmujących się technologiami energetycznymi i transformacją.
Kluczowe zasady przyczyniające się do przyspieszenia rozwoju innowacyjności wg IEA przedstawiają się następująco:
- Ustalić priorytety, śledzić, moni torować i dos tosować
Dokonać przeglądu procesów służących do wyboru technologii nadających się do wsparcia publicznego i upewnienie się, że są one rygorystyczne, kolektywne, elastyczne, dos tosowane do lokalnych potrzeb i przyczynią się do powstania lokalnych korzyści.
- Zwiększyć udział publicznych prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz prywatnych innowacji
Wykorzystać szeroki wachlarz narzędzi wspierających ? od zwiększenia środków na prowadzenie publicznych prac badawczo-rozwojowych po zachęty rynkowe ? w celu zwiększenia finansowania w zależności od różnych technologii. Różne technologie wymagają różnych potrzeb wsparcia.
- Uwzględnić wszystkie ogniwa w łańcuchu war tości
Należy spojrzeć na problem z szerszej perspektywy, aby upewnić się, że wszystkie elementy kluczowych łańcuchów war tości rozwijają się równomiernie w kierunku następnego zas tosowania rynkowego i uwzględniają efekty uboczne.
- Wybudować odpowiednią infrastrukturę
Zmobilizować prywatnych inwes torów, aby pomóc przejść projek tom przez fazę ?doliny śmierci?, dzieląc się ryzykiem inwestycyjnym związanym z rozbudową sieci i demonstracjami technologii w dużej skali.
- Współpracować globalnie w celu osiągnięcia sukcesu regionalnego
Współpracować w zakresie wymiany najlepszych praktyk, doświadczeń i zasobów w celu sprostania pilnym i globalnym wyzwaniom technologicznym.
Po więcej szczegółów odsyłamy do zapoznania się z pełną wersją raportu dostępnego na stronie IEA: https://www.iea.org/
IChPW, zajmując się działalnością badawczo-rozwojową, od wielu lat realizuje projekty naukowe i ściśle współpracuje z przemysłem oraz innymi jednostkami B+R. Instytut stale śledzi i angażuje się w rozwój nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na czyste technologie energetyczne (w tym czyste technologie węglowe), zagospodarowanie odpadów, ciepła odpadowego, problem smogu i niskiej emisji, jak również gospodarkę wodorową, przyczyniając się do tworzenia innowacji dla wspomagania wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw działających w obszarze karbochemii, energetyki, górnictwa i przetwarzania odpadów, pozwalającej efektywnie użytkować paliwa kopalne, odnawialne i alternatywne.
Zapraszamy do współpracy!
Au tor: Rafał Fryza