Wykorzystanie dronów (lub bardziej fachowo BSP ? Bezzałogowych Statków Powietrznych) z czujnikami do pomiaru stężeń zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu od kilku lat zdobywa coraz większą popularność.
W Polsce najpopularniejszym zas tosowaniem tego typu układów jest tzw. ?moni toring smogu? w okresie grzewczym, czyli punk towy pomiar zawar tości wybranych zanieczyszczeń w spalinach w okolicy emi torów (kominów) w celu identyfikacji spalania paliw stałych niedopuszczonych przez polskie prawo do użytku lub współspalania odpadów.
Wspomnianą technikę można również wykorzystać w bardziej innowacyjny sposób, dokonując pomiaru stężeń dronem z zamon towanymi miernikami zanieczyszczeń na pionowej płaszczyźnie pomiarowej w określonej odległości od emi tora na zawietrznej, uzupełniając go o pomiar lokalnej prędkości i kierunku wiatru oraz pomiar stężeń tła. Takie podejście umożliwia, przy uwzględnieniu prędkości wiatru oraz geometrii płaszczyzny pomiarowej, wyznaczenie poziomu emisji.
To nowa torskie podejście zostało opracowane i wykorzystane przez zespół badawczy IChPW do oceny poziomu emisji pyłu z instalacji przemysłowej. Dane te, w połączeniu z modelem geometrycznym, zostały wykorzystane w symulacjach numerycznych przepływu mas powietrza wraz z zawartymi w nim pyłami wprowadzanymi do powietrza z instalacji. Symulacje te miały na celu określenie skuteczności budowy przegrody ograniczającej oddziaływanie instalacji na sąsiadujący z instalacją obszar wrażliwy.
Przeprowadzone badania wskazały kierunek dla innowacyjnego zas tosowania dronów w moni toringu zanieczyszczeń powietrza, podczas którego wykonany w przestrzeni (a nie tylko punk towy u źródła) pomiar stężeń oraz prowadzony równocześnie pomiar parametrów wiatru daje możliwość określenia poziomu emisji ze źródeł stacjonarnych, w tym emisji niezorganizowanej.