Surowy gaz koksowniczy, wydzielający się w trakcie procesu koksowania, to złożona mieszanina składników ciekłych takich jak smoła, benzol oraz gazowych, wśród których w największym udziale występuje metan, wodór, ale obecne są również zanieczyszczenia takie jak siarkowodór, amoniak.

Dla celów energetycznego wykorzystania gazu koksowniczego niezbędne jest wydzielenie ciekłych składników oraz zanieczyszczeń. W JSW Koks S.A. w Oddziale KKZ w Radlinie rozpoczę to właśnie budowę drugiego ciągu instalacji katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki tzw. me todą Clausa, wraz z kolumną odkwaszająco-odpędową. Pozwoli to na zas tosowanie tego gaz w nowo budowanej elektrociepłowni bez emisji niebezpiecznych związków do atmosfery. Równocześnie instalacja ta umożliwi zwiększenie produkcji siarki, która wykorzystywana będzie w innych gałęziach przemysłu.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla od początku swego istnienia realizuje prace badawczo-wdrożeniowe wspierające zakłady koksownicze w efektywnym wykorzystaniu gazu, zarówno od strony technologicznej, jak i analitycznej. Analizy produktów węglopochodnych (ciekłych i gazowych) wykonywane są w Labora torium Gazów Przemysłowych i Produktów Węglopochodnych.

Zapraszamy do współpracy ? rmuzyka@itpe.pl.

Instalacja katalitycznego rozkładu HCN i NH3 do azotu i produkcji siarki me todą Clausa – KRAiC – koksownia Przyjaźń