Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) opublikowała 13 października 2020 roku, najnowszy raport World Energy Outlook 2020, zawierający prognozy dotyczące przede wszystkim wpływu lockdown?u na świa towy rynek energetyczny, oparty zarówno na paliwach kopalnych jak i odnawialnych źródłach energii.

Analiza zawarta w raporcie skupia się na ocenie kluczowych problemów, z jakimi boryka się sek tor energetyczny, wywołanymi czasem pandemii koronawirusa i jej długofalowymi konsekwencjami, a także perspektywą konieczności przyspieszonych przemian energetycznych. Raport prognozuje jakie rozwiązania zapewniłyby wyjście z kryzysu obejmując strategie dla wszystkich regionów, paliwa i technologie oraz wykorzystując najnowsze dane dotyczące rynków energii, polityk i kosztów, koncentrując się na kolejnych 10 latach.

Zgodnie z oceną IEA bezpośrednich skutków pandemii dla systemu energetycznego, można spodziewać się spadku w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. o: 5% świa towego zapotrzebowania na energię, 7% emisji CO2 związanych z energią i 18% inwestycji w energię. Całkowity poziom emisji CO2 w 2020 r. w prognozie  spadnie o 7%, lecz przy założeniu, że sytuacja pandemii zostanie opanowana w 2021 r., nastąpi ich ponowny wzrost w przyszłym roku. Pomimo okresowego spadku emisji CO2, nie osiągniemy poziomów redukcji określonych przez cele klimatyczne i Porozumienie Paryskie. Jednocześnie przewiduje się, że w 2020 r. zużycie ropy spadnie o 8%, a węgla o 7%. Pandemia i jej następstwa w mniejszym s topniu wpłyną na rynek źródeł odnawialnych niż innych paliw.

Szacuje się, że na skutek pandemii poziom zapotrzebowania na energię prognozowany na 2021, osiągnięty będzie z opóźnieniem, dopiero w 2023 r. Przy założeniu, że pandemia przedłuży się, świa towe zapotrzebowanie na energię wróci do stanu sprzed pandemii dopiero w 2025 roku.

Scenariusza IEA zapowiadają, że prognozowane zapotrzebowanie na węgiel w 2021r. nie zostanie już osiągnięte. Udział węgla w świa towym miksie energetycznym ma w dalszym ciągu spadać ? w zależności od scenariuszy ? od 37% w 2019 roku do 15-28% w 2030 roku. Do 2040 roku udział węgla w świa towym zapotrzebowaniu na energię, spadnie poniżej 20% po raz pierwszy w his torii współczesnej energetyki.

Scenariusz Zrównoważonego rozwoju (SDS) w porównaniu z dotychczasowa polityką (STEPS) wskazuje przyszły kurs działań na rzecz obniżania emisji i dostępności energii elektrycznej na całym świecie włącznie z krajami o jej ograniczonym dostępie (np. Afryka Subsaharyjska), jak również me tody zmiany wykorzystania aktywów powodujących wysoki poziom emisji CO2 z węgla oraz rozwój infrastruktury nisko emisyjnej lub bez-emisyjnej. Samo ograniczenie emisji nie wystarczy. Zamiast tego, istniejąca infrastruktura musi zostać zmodernizowana lub wycofana, a znaczące inwestycje należy poczynić w obszarze takim jak wychwytywanie dwutlenku węgla.

Instytut od wielu lat prowadzi prace skierowane na obniżanie emisji dwutlenku węgla, zarówno poprzez s tosowanie odnawialnych źródeł energii, jak i technologie wychwytu CO2 oraz jego chemicznego wykorzystania, m.in. do produkcji SNG.

Więcej informacji dotyczących najnowszego raportu IEA można znaleźć:

https://www.iea.org/reports/world-energy-outlook-2020