29 września zainagurowana została działalność Europejskiego Porozumienia Surowcowego (European Raw Materials Alliance – ERMA). Pracami kierować będzie EIT RawMaterials, założony i finansowany przez EIT (Europejski Instytut Innowacji i Technologii) organ Unii Europejskiej, który jest największym konsorcjum w sek torze surowców na świecie. Istnieje sześć regionalnych ośrodków innowacji w Belgii, Finlandii, Francji, Włoszech, Polsce i Szwecji, zwanych centrami kolokacji (CLC), które reprezentują różne obszary regionalne łączące przemysł, badania i edukację.

W pierwszym etapie Porozumienie skoncentruje się na najpilniejszych potrzebach, czyli na zwiększeniu bezpieczeństwa Unii Europejskiej w łańcuchu dostępności do ziem surowców rzadkich, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla większości ekosystemów przemysłowych UE (w tym energii odnawialnej, obronności i przestrzeni kosmicznej). Z czasem jego działalność będzie się rozwijać, aby zaspokoić inne strategiczne potrzeby w zakresie innych surowców. Działania te będą uzupełniające  dla przedsięwzięć zewnętrznych, dla wspólnego celu jakim jest zabezpieczenia dostępu do krytycznych surowców.

Uruchomienie ERMA jest częścią szerokiego planu działania Unii dotyczącego surowców krytycznych, przedstawionego przez Komisję Europejską 3 września, mającego na celu wzmocnienie bezpieczeństwa surowcowego Europy. W komunikacie tym przedstawiono również informację, że surowcem krytycznym pozostaje węgiel koksowy. W IChPW prowadzonych jest wiele różnorodnych prac w zakresie oceny jego jakości oraz efektywnego wykorzystania do produkcji koksu. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontak tować się z kierownikiem Labora torium Technologii Koksowniczych dr inż. Michałem Rejdakiem, tel. 32/621 6358 , e-mail: mrejdak@itpe.pl.