25 sierpnia 2020 r. Prezydent RP podpisał nowelizację w sprawie ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczącą definicji drewna energetycznego.
W trakcie procesu uchwalania nowelizacji wiele dyskusji wzbudził zapis definicji, zgodnie z którym według ww. ustawy art. 184f, za drewno energetyczne uznaje się:
- surowiec drzewny niebędący drewnem tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane oraz niebędący materiałem drzewnym powstałym w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego surowca drzewnego;
- produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie;
- odpady, będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie, zagospodarowane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.
Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe, które wystąpiły z projektem zmian, zwracają uwagę że aktualnie mamy sytuację, w której nieodebranego drewna jest więcej niż przemysł drzewny może przetworzyć. Do energetyki ma trafić tylko niepełnowar tościowe drewno, przez określony w ustawie okres, tj. do końca 2021.
Z ofertą Instytutu obejmującą prace badawcze i wdrożeniowe z obszaru wykorzystania biomasy (w tym biomasy drzewnej) można zapoznać się tutaj.