Współczesny przemysł wytwórczy wymaga częs to s tosowania szczególnych surowców, które są niezbędne i strategiczne z punktu widzenia zapewnienia ich bezpiecznej, zrównoważonej i przystępnej cenowo dostawy. Największym w Polsce i Europie producentem węgla koksowego jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. – JSW, która w roku 2019 wyprodukowała ponad 10 mln ton tego surowca, wykorzystywanego następnie w bateriach koksowniczych do produkcji koksu.
Koks w dalszym ciągu jest podstawowym materiałem do produkcji stali i tak prawdopodobnie pozostanie przez najbliższe lata, pomimo intensywnego rozwoju alternatywnych technologii produkcji stali, takich jak piece elektryczne czy wdrożenie wykorzystania wodoru jako reduk tora w procesie DRI.
Pojęcie ?surowce krytyczne? pojawiło się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2008 roku i szybko zostało zaadop towane przez Unię Europejską. Od tego czasu wykorzystywane jest w wielu opracowaniach, planach i innych dokumentach. Zgodnie z zapisami Komisji Europejskiej z 2011 roku surowce krytyczne oznaczają surowce, z którymi wiąże się szczególnie wysokie ryzyko niedoboru dostaw w ciągu najbliższych dziesięciu lat i które mają is totne znaczenie dla łańcucha war tości. Ryzyko niedoboru dostaw wiąże się z koncentracją produkcji w niewielkiej liczbie krajów i niską stabilnością polityczno-gospodarczą niektórych dostawców. Na zwiększenie tego ryzyka niejednokrotnie wpływa niska możliwość zastąpienia i recyklingu.
W roku 2014 na europejskiej liście surowców krytycznych pojawił się ?węgiel koksowy?, a w 2017 roku został na niej utrzymany.
Nowa lista surowców krytycznych powinna być znana w drugiej połowie 2020 r. Trzymamy kciuki!
Raport na temat surowców krytycznych dla Unii Europejskiej można pobrać tutaj.