W ostatnich miesiącach cały świat skoncentrował się na walce z koronawirusem COVID-19 i jego skutkami dla świa towej gospodarki. Również kwietniowa decyzja przedstawicieli Biura COP UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu) o przesunięciu terminu konferencji klimatycznej COP26 z 2020 na 2021r, miała związek z sytuacją epidemiczną w UE. Pomimo zmiany terminu COP26, podtrzymano jednak ambitne cele polityki klimatycznej i w perspektywie długoterminowej konieczność osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w 2050 r.
W Polsce fundamentem energy-mix jest konwencjonalna energetyka węglowa wykorzystująca węgiel brunatny bądź kamienny. Ponieważ zapewnia ona stabilne funkcjonowanie systemu energetycznego przy rosnącym udziale OZE, droga do neutralności klimatycznej przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego wiedzie poprzez dalszy rozwój i wdrażanie w perspektywie najbliższych lat technologii wychwytu i utylizacji lub składowania CO2 (ang. Carbon Capture Utilization and S torage ? CCU/S).
IChPW od blisko dekady rozwija technologie wychwytu i utylizacji CO2. W grudniu 2019 r Instytut wraz z Konsorcjantami (m.in. Tauron Wytwarzanie) zakończył realizację projektu ?Magazynowanie energii poprzez produkcję SNG z CO2 ? układ metanizacji CO2 wydzielonego ze spalin? (CO2-SNG), współfinansowanego przez KIC Innoenergy. Przewodnią ideą projektu była możliwość magazynowania energii elektrycznej z OZE z równoczesną możliwością utylizacji CO2 pochodzącego ze spalin kotłowych. Pracę docelowych instalacji CO2SNG przewiduje się więc w okresach nadwyżek produkcji energii oraz dolinach zapotrzebowania, kiedy ceny energii są najniższe. Działania w projekcie skupiały się na przeprowadzeniu testów procesu metanizacji CO2 z wykorzystaniem pilo towej instalacji CO2SNG zlokalizowanej w Elektrowni Łaziska. W ramach testów potwierdzono możliwość zagospodarowania CO2 wychwyconego ze spalin bloku węglowego oraz wysoką sprawność procesu metanizacji CO2 z wykorzystaniem nowa torskiego rozwiązania reak tora dostarczonego przez francuskich Partnerów Projektu.
Podkreślić należy, że rozwój technologii metanizacji umożliwia likwidację wąskiego gardła technologii CCS/U jakim jest zagospodarowanie wydzielonego CO2, dla którego w warunkach krajowych praktycznie nie ma innej alternatywy niż wykorzystanie w syntezie chemicznej. Opracowany i zweryfikowany w warunkach tes towych układ CO2SNG bardzo dobrze wpisuje się realizację celów polityki klimatycznej UE ponieważ pozwala na ograniczenie emisji CO2 sek tora energetycznego oraz zagospodarowanie nadwyżek energii z OZE. Należy pamiętać że jednym z wyzwań sek tora energetycznego i przyszłego systemu zrównoważonej energii będzie dos tosowanie podaży i popytu, w szczególności niestabilnych źródeł OZE takich jak energetyka wiatrowa i słoneczna.
War to wspomnieć, że w obszarze utylizacji CO2 Instytut realizuje także inny projekt. W tym przypadku, gazem z którego wychwytywany jest CO2 jest gaz odpadowy z procesu produkcji sody me todą Solvay?a. Realizowany wraz z CIECH Soda Polska projekt w ramach konkursu INNOCHEM dotyczy opracowania technologii umożliwiającej pozyskanie CO2 właśnie z gazów procesowych z produkcji sody z zas tosowaniem me tody amoniakalnej i powtórne wykorzystanie w procesie produkcyjnym odzyskanego strumienia CO2.
W 2019 roku pracownicy Instytutu brali udział w projek towaniu a następnie w rozruchu i testach próbnych ?Pilo towej instalacji wychwytu CO2 za pomocą kondensatów amoniakalnych?. O przeprowadzonych testach można przeczytać tutaj.