Projekt CO2SNG wchodzi właśnie w najważniejszy etap realizacji tzn. badania procesu metanizacji CO2 wydzielonego ze spalin bloku Elektrowni Łaziska. To właśnie na terenie Elektrowni Łaziska umiejscowione są dwie instalacje badawcze tworzące układ produkujący syntetyczny gaz ziemny (SNG z ang. Synthetic Natural Gas).
Projekt CO2SNG jest realizowany przez międzynarodowe Konsorcjum w składzie: Tauron Wytwarzanie S.A – Lider Konsorcjum, Rafako, ICHPW, AGH, WTT, Exergon oraz CEA i Atmostat z Francji. Pilo towa instalacja aminowego usuwania CO2 wydziela ze spalin kotła węglowego ditlenek węgla na potrzeby procesu CO2SNG. W instalacji metanizacji zachodzi synteza SNG z CO2 i H2 w pro totypowym rek torze zaprojek towanym i dostarczonym przez francuskich Partnerów CEA i ATMOSTAT.
Po zakończonej sukcesem fazie rozruchowej układu metanizacji, pracownicy ICHPW przystępują do fazy badawczej całego procesu, która ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. To najważniejszy etap Projektu, ponieważ pozwoli określić sprawność całego układu. Pamiętając o idei jaka przyświeca projek towi, tzn. możliwości magazynowania energii elektrycznej z OZE z równoczesną możliwością utylizacji CO2 pochodzącego ze spalin kotłowych, docelowe instalacje CO2SNG pracować będą w okresach nadwyżek produkcji energii oraz dolinach zapotrzebowania, kiedy ceny energii są najniższe. Przy takim założeniu oprócz sprawności procesu, kluczowe stają się zagadnienia związane z elastycznością pracy instalacji, co będzie jednym z kluczowych elementów prowadzonych badań.
W dniu 18.10.2018 r. Elektrownię Łaziska oraz instalację CO2SNG odwiedził Minister środowiska Henryk Kowalczyk.
O wydarzeniu można przeczytać również w innych mediach np. tutaj, tutaj i tutaj.