W dniu 28 września 2018 r. odbyła się Konferencja Górnictwo w ramach wydarzenia nowy Przemysł Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Ka towicach. W konferencji wziął udział Dyrek tor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski.
W trakcie konferencji rozmawiano między innymi o perspektywach rozwoju górnictwa, polskiej marce górniczej w świecie oraz innowacyjnych rozwiązaniach w branży wydobywczej. Udział w branżowych dyskusjach wzięli czołowi przedstawiciele przemysłu wydobywczego, administracji, spółki górnicze, firmy zaplecza górniczego, środowiska naukowe i organizacje branżowe. W sumie w konferencji wzięło udział około 400 osób.
Dyrek tor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski prezen tował działalność Instytutu oraz wziął udział w panelu dyskusyjnym pt ?Węgiel: nowe rozdanie?.
Dyrek tor Sobolewski przedstawił główne obszary aktywności Instytutu. Pierwszym z nich jest rozwijające się ciągle koksownictwo. Pracownicy IChPW byli odpowiedzialni za uruchomienie w 2017 roku dwóch nowych baterii koksowniczych w zakładach WZK Vic toria w Wałbrzychu i w Koksowni Częs tochowa Nowa. W obszarze energetyki Dyrek tor Instytutu mówił o doradztwie technologicznym i eksperckim w obszarze wykorzystania technologii zgazowania węgla – projekt ?LW Bogdanka? z ENEA SA, wykorzystaniu mułów węglowych i flo tokoncentratów m.in. Tauron Wytwarzanie Sp. z o.o. oraz wytwarzaniu adsorbentów dla energetyki (usuwanie rtęci) ? dobór surowców, koncepcje technologiczne i lokalizacyjne z PGE SA – JSW SA. Trzecim polem aktywności IChPW jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, poprzez współpracę z polskimi producentami kotłów, dokonywanie ich atestacji opracowywanie nowych konstrukcji kotłów na paliwa stałe. Instytut brał również udział przy tworzeniu ustawy o systemie moni torowania i kontrolowania jakości paliw, a także rozporządzeń wykonawczych. W walkę z niską emisją wpisują się również paliwa uszlachetnione, które powodują znacznie mniejsze emisje zanieczyszczeń w trakcie spalania. Przykładem może być ?błękitny węgiel?, który był pilotażowo tes towany przez Instytut w pięciu miejscowościach.
Dyrek tor Sobolewski mówił też o perspektywach wykorzystania węgla w przyszłości. Jako jeden z głównych kierunków wymienił wodór, którego zawar tość wodoru w gazie koksowniczym wynosi około 55 proc.
Agendę konferencji można pobrać tutaj.