W dniach 12-13 września 2018 r. odbyło się trzecie spotkanie techniczne konsorcjum realizującego projekt Heat- to-Fuel. W spotkaniu wzięło udział 28 delegatów z 14 instytucji z 7 krajów UE. Gospodarzem spotkania był Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
Spotkanie odbyło się w 12 miesiącu realizacji projektu, a jego głównym celem było podsumowanie dotychczas osiągniętych rezultatów oraz zaplanowanie dalszych działań związanych z realizacją projektu. Czas przeznaczony na spotkaniu pozwolił nie tylko na owocną dyskusję mery toryczną lecz również na prezentację partnerom aparatury labora toryjnej IChPW oraz zaplecza badawczego wchodzącego w skład Centrum Czystych Technologii Węglowych.
Celem zapisanego w projekcie czteroletniego programu badawczego jest opracowanie innowacyjnej technologii produkcji następnej generacji biopaliw, która ma przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej Państw Unii Europejskiej dzięki produkcji diesla i paliw lotniczych z biomasy i odpadowych źródeł odnawialnych szeroko dostępnych w UE.
W projekcie Heat- to-Fuel Instytut jest bezpośrednio odpowiedzialny za prowadzenie i koordynację prac badawczych związanych z rozwojem tzw. suchej i mokrej drogi konwersji odpadów biomasowych do paliw ciekłych. Do najważniejszych zadań realizowanych przez IChPW należą m.in. przygo towanie paliw zgodnie z wymogami technologii zgazowania fluidalnego, realizację badań kinetyki procesu zgazowania odpadowych frakcji biomasowych w atmosferze CO2 oraz wykonanie testów badawczych ciśnieniowego zgazowania ww. paliw w dwóch skalach reak torów z cyrkulującym złożem fluidalnym.
IChPW jest jedynym partnerem z Polski biorącym udział w realizacji projektu Heat- to-Fuel.
Informujemy, że ukazał się newsletter projektu Heat- to-Fuel z którym można zapoznać się tutaj.