22 stycznia 2018 r. na terenie Centrum Czystych Technologii Węglowych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla odbyły się testy dronów służących do kontroli emisji pyłów i zanieczyszczeń z kominów domów jedno i wielorodzinnych.

Testy dronowe to efekt współpracy Miasta Gliwice i Miasta Ka towice ze Strażą Miejską w Gliwicach i Ka towicach, firmą Flytronic sp. z o.o. (część grupy WB) z Gliwic oraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu.

Spalanie odpadów jest zabronione, jednak wiele osób chcących podreperować domowy budżet nie przestrzega tego zakazu i pali starymi meblami, plastikowymi butelkami czy jednorazowymi pieluchami. Nie zdając sobie sprawy, że dramatycznie pogarszają jakość powietrza i naszego zdrowia. Nasze województwo opracowało procedurę o nazwie ?POP Feniks?, która będzie nieodpłatnie udostępniana wszystkim gminom. Polega ona na jednoznacznej identyfikacji procesu spalania odpadów w paleniskach domowych poprzez badanie próbki popiołu – powiedział Aleksander Sobolewski, dyrek tor  IChPW w Zabrzu.

Pytanie, jak wytypować domostwa, które mają być poddane kontroli strażników miejskich. Teoretycznie można kontrolować wszystkie paleniska, ale jest to zbyt kosz towne.

Pierwszym etapem walki będą drony, które wyposażone w specjalne czujniki będą skanowały okolicę. Dane zarejestrowane na komputerze wskażą, w których paleniskach należy skontrolować popiół. Będą użyte ekologiczne, hybrydowe i elektryczne systemy do wykrywania źródeł emisji zanieczyszczeń. Początkowo drony będą obsługiwali opera torzy z firmy Flytronic (część grupy WB). Z czasem urządzenia zostaną przekazane straży miejskiej i innym służbom.

Drony bardzo pomogą nam w pracy. Ich użycie zwiększy efektywność naszych działań i wpłynie na poprawę jakości powietrza – powiedział pan Adam Sułek Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gliwicach.

Od początku 2018 r. gliwiccy strażnicy przeprowadzili ponad 300 kontroli paleniskach domowych. Jeśli testy dronowe będą pomyślne, z pewnością ilość i skuteczność kontroli się zwiększy.

Samorząd miasta Gliwice jest zainteresowany współpracą z gliwicką firmą Flytronic (część grupy WB), która ma duże doświadczenie w produkcji dronów dla wojska oraz z IChPW w Zabrzu, który opracował pierwszą w Polsce me todologię wykrywania nielegalnego spalania odpadów utworzoną na zlecenie Marszałka Województwa Śląskiego. Połączenie sił i doświadczeń może w przyszłości ułatwić nam walkę ze smogiem i ograniczyć, a może nawet wyeliminować problem nielegalnego spalania odpadów w paleniskach domowych – tłumaczy Tomasz Misztal z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach – Mias to stawia na nowe technologie i chce sprawdzić, czy są one na tyle rozwinięte, by zdalnie kontrolować ten proceder i go wyeliminować.

Przeprowadzone w Instytucie wstępne testy pokazały, że technologie są obiecujące, teraz drony będą tes towane na gliwickich i ka towickich osiedlach.

MF