W dniach 21.10.2017 ? 28.10.2017, na zaproszenie prof. Yaxin Su z Wydziału Inżynierii Środowiska Donghua University w Szanghaju, pracownicy naszego Instytutu: dr inż. Janusz Lasek i dr hab. inż. Jarosław Zuwała przebywali na stażu naukowym w tym uniwersytecie. Wyjazd był pochodną podpisanego w 2016 roku pomiędzy oboma jednostkami naukowymi ?Memorandum of Understanding? określającego potencjalne obszary współpracy, za jakie uznano: oczyszczanie spalin i gazów odlo towych (NOx, SO2, CO2), aspekty inżynierii środowiska związane z procesami termochemiczne przetwarzania paliw stałych i gospodarkę energetyczną.
Naukowcy Instytutu zaprezen towali kadrze naukowej i studen tom Donghua University wykłady pt. ?Clean Coal Technologies in Poland: current status, future perspectives & challenges?, ?NOx ? a friend or enemy??, ?Pho to-catalytic NOx removal- results of IChPW research?, które spotkały się z dużym zainteresowaniem i były przyczynkiem do ożywionej dyskusji naukowej.
Zwiedzili również labora toria, w których zespół prof. Su prowadzi prace związane m.in. z otrzymywaniem i tes towaniem kataliza torów dla celów usuwania NOx ze spalin i gazów odlo towych.
Strona chińska przedstawiła własne osiągnięcia naukowo ? badawcze, w tym m.in. w zakresie usuwania CO2 z gazów odlo towych me todami amoniakalną i aminową oraz me todami biologicznymi (wykład prof. Bingtao Zhao pt. ?CO2 capture from combustion flue gas based on high-efficiency and environmentally friendly staged approaches?) a także obszerne wyniki prac związanych z przygo towywaniem i wykorzystywaniem osadów ściekowych dla celów produkcji sorbentów do oczyszczania gazów.
W trakcie pobytu skupiono się także na wstępnym uzgodnieniu potencjalnych obszarów mery torycznych wspólnych wniosków projek towych planowanych do złożenia w I-szym polsko-chińskim konkursie na projekty badawcze (prawdopodobne ogłoszenie przez NCBiR: IV kw. 2017).