Wakacje już za nami i jak to się mówi: ?jesień idzie – nie ma na to rady?.

W związku z nowymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi szeroko pojętego tematu spalania paliw stałych w ogrzewnictwie indywidualnym, znaczna część społeczeństwa zastanawia się, co i jak może się w praktyce zmienić.
Osoby posiadające urządzenia grzewcze na paliwa stałe myślą o czekających ich kontrolach i perspektywie wymiany źródła ciepła czy zmiany paliwa, pozostali raczej obserwują bieg wydarzeń pod kątem ?czy już w tym sezonie grzewczym odczuję poprawę jakości powietrza??.

A co tak naprawdę ma szansę się zmienić?

  • Dnia 5.09.2017r. w Dz. U. Poz. 1690 ogłoszono Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów ?W sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe?, które określa szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1.10.2017r.
  • W dalszym ciągu trwają prace nad rozporządzeniem, określającym kryteria jakości paliw stałych, które mogą być sprzedawane indywidualnemu odbiorcy. Do końca 2017 roku raczej nie należy się spodziewać radykalnych zmian oferty producentów paliw, sklepów czy składów opałowych.
  • W mocy pozostają ?Uchwały Antysmogowe?. Aktualnie mają je dwa województwa: małopolskie i śląskie.
  • Ciekawą inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jest lista urządzeń grzewczych, które zostały zweryfikowane przez panel ekspertów, i które spełniają wymagania stawiane źródłom ciepła przez zapisy zawarte w małopolskiej uchwale antysmogowej. Można ją znaleźć tu.

Jeszcze jedną stroną, która jest żywo zainteresowana wprowadzanymi zmianami są producenci urządzeń grzewczych na paliwa stałe, których to produkty muszą sprostać coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom.
Liczba kotłów c.o. przekazanych do badań od stycznia 2017 roku była tak znaczna, że w naszym Labora torium Technologii Spalania i Energetyki od czerwca br. uruchomiliśmy pracę dwuzmianową.
Do przerwy wakacyjnej przebadaliśmy 117 jednostek kotłowych. Pomimo, iż nie wszystkim producen tom udaje się wypracować rozwiązania gwarantujące spełnienie kryteriów czy to tzw. piątej klasy czy ekoprojektu (ekodesign), zawsze staramy się pomóc, służąc naszym doświadczeniem i zapleczem badawczym.

Zapraszamy do współpracy!