Każdy z nas może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju i jednocześnie zadbać o swój portfel. W sytuacji dużego obciążenia sieci elektroenergetycznej pracują wszystkie moce wytwórcze, w tym te o najniższej efektywności i generujące największe koszty, co bezpośrednio rzutuje na cenę energii na rynku.

Najlepszym sposobem jest racjonalne wykorzystanie energii w godzinach szczytu zapotrzebowania. War to zrezygnować w tym czasie z używania energochłonnych urządzeń, takich jak piekarniki, pralki, suszarki, zmywarki, grzejniki elektryczne itd. Standardowe wyposażenie większości sprzętu AGD pozwala na odłożenie uruchomienia (funkcja opóźnienie startu) i włączanie ich w czasie mniejszego zapotrzebowania na energię. Ponad to, war to przeanalizować swoje zapotrzebowanie na energię pod kątem wykorzystania taryfy nocnej lub weekendowej, w której zużycie energii poza szczytem jest nagradzane niższą ceną zarówno za sprzedaż, jak i dystrybucję energii.

Kwestia racjonalnego zużycia energii była poruszana na także na konferencji pt.: ?Efektywność energetyczna i energooszczędność w aktualnej sytuacji na rynku energii? zorganizowanej przez Polską Izbę Ekologii. ITPE był współorganiza torem tej konferencji, a jednym z prelegentów był Dyrek tor Instytutu ? Aleksander Sobolewski, który wziął także udział w panelu dyskusyjnym. 

Codziennie na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w formie pasków można sprawdzić okres, w którym przewidywany jest szczyt zapotrzebowania. Jeden pasek pokazuje szczyt zużycia w obecnym dniu, a drugi przewidywany szczyt na najbliższy dzień.

 



Au tor: Szymon Dobras
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: sdobras@itpe.pl

Źródło: pse.pl